Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem vhodná microSD paměťovka pro raspberry (životnost)

Ahoj, hledám vhodnou paměťovkou kartu pro minipočítač typu raspberry. Chci aby, karta tam vydržela dlouho a netrpěla nějakým nevysvětlitelným opotřebováním při běžné práci s linuxem (Armbian, raspbian,...), případně jak naformátovat/mountovat, aby byly zápisy optimální?

Je nějaké doporučení, které modely vybrat a které ne? Dá se na dnešním trhu vybrat karta, která je vhodná jako systémový disk (například menší erase block, větší životnost buněk za menší kapacitu...)? Jsú tyto karty nějak značené? Vyplatí se koupit mnohonásobně vyšší kapacitu (což je něco jako overprovisioning, ale jestli ta megakapacita 64gb+ třeba nemá větší clustery a výhoda tedy zmizí)?
Nebo vyplatí se koupit nejrychlejší kartu co existuje (mám vyzkoušeno, že na trhu jsou karty se zápisem 85+, 60+, 30, 10 MB/s)? Jestli to je nějaký předpoklad vyšší kvality. I kdyby samotné raspberry neumělo UHS.

"nevysvětlitelné opotřebení" je opotřebení zápisem. Pokud omezíš logování a další zápisy, použiješ nějaký tempfs, nastavíš ve fstab správné parametry (noatime např.) apod., tak vydrží i laciná nekvalitní karta.

Rychlost karty o ničem nevypovídá, umřít může každá.

- Na Raspberry pouzivam prumerné SD kary typu Class 10 UHS-I uz nejaky patek, prozatim bez nejakych problému nebo fatalniho selhani|poskozeniu.

TiP ~ Kupriladu "Kingston", "ScanDisk" (i EMTEC se mi drzi)- zaklad pro Raspberian Pi3 by rekl ze je 32Gb Class 10 UHS-I ta akorat :
1) Kingston MicroSDHC 32GB Class 10 UHS-I
2) ScanDisk Class 10 UHS-I
* Jako alternativa jsou i SD od znacky ADATA, bohuzel zde nejde o moc oblibenou znacku, tak ji radeji i pres mou velmi dobou zkusenost a to i s disky SSD, MSata, nebo i nekteré RAM radeji nedoporucuji, kazdopadne patri k tem vyse dvou uvedenym, které mi zaim neklekly a to dosali zabrat, x preformatované, x nainstalovanych systému, kolikra jsem je domrvil nejakou spatnou manimpulaci a stali se RAW i z toho se dostali, na té 64GB@ADATA mi dokonce pul roku jel WordPress + PHP Server, bez chyby ..
Jen bych ti chtel dodat, ze mi pripadne zbytecné kupovat drahe UHS-III, provadel jsem nejké benchmarky na raspberry Pi3 i pod Windows IOT a za tu cenu nedosanes nejak lepsi vykon.

Především raspberry neumí víc než rychlost sběrnice 25MHz (25 MB/s), údajně se to dá přetaktovat na dvojnásobek, ale prý pak je to hazard se stabilitou-nedoporučuje se.

ale stejně mám z aukra 32gb za 240, 64gb za 400 (27 MB/s write), za 500 64GB (write >70) (uváděno sekv. zápis), tudíž to beru

já žádné oblíbené značky nemám, vyzkoušel jsem jich mnoho, ale mohu vypíchnout tyto:
ultra výkon za o něco vyšší cenu:
samsung pro (>80) (64GB-490)
transcend Ultimate 633x (>80) (64GB-400Kč)

střední výkon za dobrou cenu
Lexar U1 modrobílá (27 MB/s, 60 MB/s) (64-350Kč)
Samsung Evo (?plus) tehdy 16GB-180Kč

propadák:
toshiba exceria (22 MB/s, ale hlavně 4kB random 0.3 MB/s, jiné karty mají >2.5MB/s) i přes označení U3

klame názvem (šmejd)
Sandisk Ultra

rada na závěr: označení U1 nebo U3 o ničem nevypovídá (Exceria U3 <25MB/s, Transcend U1>60 MB/s)

neumí víc než rychlost sběrnice 25MHz (25 MB/s)

Ted jsem pres HDparm zkousel 3 sd karty co jsem mel poruce

Nevim o jakém raspberry jsi kde cetl, ale je vice modelu treba i 1Gb raspbery Pi3, kde pod IoT jsem v prumeru na ~35MB/s.
(co vim, tak se takovali predevsim Pi2).. ale mozna se ti plete rychlost cteni a zapisu, zbernice, nebo spis jen modely Rasp, kde v predchozich modelech by to pasovat mohlo.

microcip
- Zda-li ches proves benchmark na tvoj SD karte, nainstaluj jedoduchy HdParm pomoci :

sudo apt-get install -y hdparm

- Pro spusteni benchmarku, se podivej na oznaceni tvé karty SD (jeduduse jej najdes v "nastaveni" -> "tvuj disk" treba dev/sda5) okopiruj a vloz nasledovne za :

sudo hdparm -t "tvuj disk"

* K upresneni prikazu a pro zobrzeni vice moznosti, zadej za HDparm HELP.

- Test byl proveden na zarizeni Raspberry @Pi3 a operacnim OS "Ubuntu mate"[/i]
[UHD-I (Emtec, Lexar)]
- 27MB/sec
- 29MB/sec

[UHD-III (ScanDisk)]

MIN : 35.2MB/sec
AVG : 36.99MB/sec
MAX : 42.6MB/sec

- Bohuzel UHD-III ma jednu SD, nemohu zkusit vice.
[80171-capture-du-2017-10-31-16-04-56-png]

PS : S limitem 25 MB/s jsem se nepotkal, nejde o pravdivou nebo presnou informaci.