Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Windows se načítá nezvykle dlouho

Zdravím,

prosím o radu. Asi před rokem jsem si kupoval nové komponenty a počítač šlapal jako hodinky. Načítání Windows trvalo jen pár okamžiků (konkrétně Starting Windows screen asi 8 vteřin).

Asi před týdnem, možná déle, se to však najednou změnilo a právě tento Starting Windows trvá asi 3 minuty, vždy a bez výjimky. Vždycky se nakonec dočkám, ale trvá to opravdu přehnaně dlouho. Jinak je ale počítač po spuštění relativně svižný, až na věci související s mým druhým, pomalejším (datovým) diskem pracuje rychle.

Můžete mi poradit čím by to mohlo být?

P.S.: jsem absolutní laik, takže se na mě prosím nezlobte, pokud jsem zapomněl něco důležitého napsat, rád upřesním.

OS: Windows 7 Enterprise 64 bit
Procesor: Intel core i5-6400 CPU @ 2,70 GHz
MB: Gigabyte B150M-DS3H-CF
Paměti: Kingston, 8GB
Grafika: NVidia GeForce GTX660
Systémový disk: Samsung SSD 850 EVO 120GB ATA Device
Datový disk: Seagate Barracuda ST1000DM010-2EP102 ATA 1TB

Stiahni a nainštaluj ProcessHacker
http://processhacker.sourceforge.net/downloads.php

Spusti *.exe, ako Správca. Zistíš, čo všetko beží na pozadí pri načítaní. Skontroluj aj net, kde sa a na aké IP porty, servery po zemeguli hlási OS a SW.

Autoruns.exe x64 ti ukáže všetky procesy na pozadí, len musíš viac študovať, dumať nad každou kolonkou. Máš niekoľko voľných večerov za domácu úlohu.

Pevne verím a dúfam, že nemáš v OS nacpatý nejaký šmejd z radov AV.

Je tiež možné že mate v počítači asi nejakú škodnú. Vykonajte kontrolu v tomto rozsahu:

1. Najskôr sa presvedčte o tom, či zdroj problémov nie je nainštalovaný v počítači (Ovládací panel - Programy). Ak je v zozname zapísaný nejaký podozrivý (neznámy) program, odinštalujte ho.

2. V núdzovom režime systému vyčistite počítač použitím softvéru AdwCleaner:
https://toolslib.net/downloads/viewdownload/1-adwcleaner/
Všetko čo nájde odstráňte.

3. V núdzovom režime systému vyčistite počítač použitím softvéru MBAM free verzia: https://www.malwarebytes.org/. Všetko čo nájde odstráňte. (Pre používateľov Windows XP sú staršie verzie programu v tomto archíve http://www.instaluj.cz/malwarebytes-anti-malware/starsi-verze.

4. Vložte inštalačné CD a vykonajte opravu systémových súborov:
- Windows - Štart - Spustiť (ako správca) a vypísať sfc /scannow
- ENTER
https://support.microsoft.com/cs-cz/kb/929833

Ak máte na disku pri inštalácii vytvorenú "Oblasť na obnovenie" systému a je v poriadku, tak inštalačné CD nepotrebujete. Oprava systémových súborov sa vykoná z tejto oblasti na disku.

OS: Windows 7 Enterprise 64 bit

signum diabolis. ta instalace musí vypadat.

při pomalých diskových procesech (což start os je) to chce zkontrolovat stav disku.

pak to chce vyloučit, že se nezačalo spouštět nějaké nežádoucí svinstvo: o antispyware psal už předkolega.
pro kontrolu spouštěcích míst ms autoruns -> záložky: logon (po spuštění), services (služby), scheduled tasks (naplánované úlohy).
naopak nainstalovaný antivir je většinou zbytečný: léta nic nenajde a ničemu nezabrání.

prodloužení startu způsobuje i nefunkční winupdate, pod win7 běžná věc a úmyslný záměr m$.
ale to nebývají 3 minuty, to bys musel mít nedostatečnou ram. za kontrolu ovšem stojí, jestli deska detekuje celou ramku - viz vlastnosti tentopočítače. mohlo by to naznačovat vadu základní desky.

Všem děkuji za rady. Napadlo mě, že než se pustím do pitvání softwarových procesů, vyzkouším se nejprve podívat na ten HW. Přeci jen, už je to nějaký ten měsíc, co jsem počítač otevřel a povysával.

No a tak jsem tam odstranil trochu prachu a hlavně: odpojil jsem starý nepoužívaný SATA datový disk. Je taky docela pomalý, ale hlavně je deaktivovaný i systémově, k ničemu tam nebyl, k ničemu se nepoužíval, jen jsem ho tam nechal z dob kdy jsem si koupil nový. Počítač jsem zkusil zapnout... a najednou se vše načetlo rychle jako za starých časů.

Moc si to neumím vysvětlit, jak už jsem řekl, jsem laik. Ale tohle mě překvapilo, myslel jsem, že když to ani není systémový disk, neměl by způsobovat žádné problémy a už vůbec ne při startu Windows. No, asi jsem se zmýlil, nebo možná to byl ten prach.

Každopádně ještě jednou děkuji za pomoc.