Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Počítač naběhne až po opakovaném stisku tlačítka

V posledních pár dnech se mi stává, že PC se spustí až na několikátý pokus. Když to párkrát zopakuji, tak systém naběhne a jede celý den v pořádku (i v zátěži). Po stisku tlačítka se rozběhnou ventilátory naplno, rozběhnou se i pevné disky (slyším jejich zvuk), ale po chvilce - místo aby poklesly otáčky a ozval se speaker, tak jenom zhasne dioda signalizace HDD a ventilátory pokračují na plné obrátky.

Obávám se, že je chyba někde v základní desce. Sestavu mám za přezdívkou, systém Windows 7, je na SSD. Prozatím jsem bednu neotvíral, nejsem na to psychicky připravený. Má s těmihle příznaky někdo zkušenost a potvrdí tu základní desku, nebo mám hledat i jinde? Dík za rady.

Nepíšeš jak je počítač starý...
Jestli víc jak 3 roky tak to bývá nejčastěji:
1. vybitá CMOS baterka - občas se to chová divně - za zkoušku (a cca 40Kč) to stojí...
2. zoxidované kontakty na RAM pamětech - vytáhnout očistit (čistý líh, trichloretylen nebo aspoň tvrdá guma) zasunout a případně spustit memtest
3. nafouklé kondenzátory ve zdroji - zkontrolovat okem nebo přístrojem v servisu (někdy je kondík vadný ani není nafouklý)
4. nafouklé kondenzátory na základní desce (hlavně kolem procesoru) - zkontrolovat okem nebo přístrojem v servisu (někdy je kondík vadný ani není nafouklý)
5. cokoliv jiného od vadných sektorů na disku přes vadnou paměť po chybu základní desky...

ad 1:
[jak_opravit_pocitac_clear_cmos_5_small.jpg]
ad 2:
[ram-memory02.jpg]
ad 3:
[Nafoukl%C3%A9-kondenz%C3%A1tory.jpg]
ad 4:
[nafoukle-kondenzatory-01.jpg]
ad 5:
[Business-2846.gif]

...na řešení jsem celkem zvědavý, fungoval jsem takhle cca dva roky, ale s poněkud starší deskou, nějaké dvoujádro AMD 2,8MHz. Cvičně měněný zdroj, paměti, baterka, kondíky O.K., i výměna disku proběhla. A nic.

Díky všem za nápovědy. PC je staré něco přes 6 let (mezitím vyměněna GK), baterku jsem měnil vloni.
Tak jsem konečně otevřel case a zkusil to spustit. Na základce svítila trvale červená dioda (přiznám se, že nevím, co signalizuje a zatím jsem po tom nepátral). Odpojil jsem konektory od SSD - žádná změna. Pak jsem odpojil a vytáhl i grafickou kartu a zkusil to znovu spustit bez ní. Po spuštění ta červená dioda přestala svítit.

Strčil jsem kartu zpátky, zapojil a spustil PC. Červená dioda po chvilce zhasla a speaker si kvikl. Takže to zase jede. Kde byla konkrétně chyba nevím, ale bylo to asi někde v kontaktech konektoru grafické karty nebo v tom napájení.

Už mě trochu chytal i amok, protože základky se socketem 1155 se už neprodávají (našel jsem stejnou novou desku za 150% ceny původní). A kdybych tam dal nějakou jinou desku než 1155, tak bych musel koupit i nový procesor...

Uvidím, jestli se neraduju předčasně.

Takže jsem se opravdu radoval předčasně. Cca 4 hodiny to jelo normálně (web a nenáročné aplikace, několikrát jsem mezitím PC zkušebně zrestartoval a nabíhalo to v pořádku), pak jsem zkusil spustit hru a to byl totální konec (speaker pak hlásil -...).
Takže jsem si udělal předčasné Vánoce a koupil ASUS GeForce GTX 1060 DUAL-GTX1060-O3G.
A píšu to sem, abych se pochlubil novou kartou! I když těch 6599,- mě trochu mrzí. :-D