Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem proč nejde nastavit asociace (win 7)

Chci si přenastavit asociaci na pdf, která je teď blbě. Zkoušel jsem 3 způsoby:
1 soubor -vlastnosti -Otevřít v programu-změnit
2 Otevřít v proramu-zvolit výchozí program
3 Ovládací panely\Programy\Výchozí programy\Nastavit přidružení

vždy mě to dostane k stejnému dialogu (okno s ikonami programů se 2 sekcemi Doporucené programy ani Ostatní programy)., dám procházet-zobrazí se dialog vybrat soubor. zadám tam cestu C:\Users\Public\programy\sumatra_pdf.exe. Ovšem po odkliknutí se to nijak v tom předešlém dialogu neobjeví, nic tam nepřibyde v sekcích Doporucené programy ani Ostatní programy. Napadlo mě, že je to třeba bug ui , že program je vybrán a po odklepnutí toho dialogu vybrat program se možná nastaví sumatra, kterou jsem vybral, ale prd, vybere se opera nebo ms viewer. . OS je win 7, jsem jako admin přihlášen.
jak tedy přinutit k poslušnosti a nasatvit asociaci takto přes ui?

Z toho dialogu to fungovalo vždy. Nejzaákeřrnější je, že někdy to "vždy použít vybraný program" je zaškrtnuté, někdy, už jsem si takto rozházel dost asociací (naštěstí oprava probíhá stejným způsobem).
Pokud to nefunguje, může to být tím, že si to ten program, co se k tomu hlásí průběžně (třeba při startu sebe nebo windows) nastavuje opět na sebe. Některé programy to dělávaly, ty slušnější jenom volitelně (ve výchozím nastavení ne).
Ještě je možnost uchýlit se k nastavení typů souborů, ale to je potřeba spíš, pokud člověk potřebuje mít výběr jiný, než poskytuje systém sám od sebe (třeba různé verze téhož programu, které se v tom kontextovém menu, kde se naposledy použité programy pamatujou, samozřejmě nepoznají). Schválně teď koukám ve windows vista (v tomto by neměl být od sedmiček odlišný) a nemůžu to najít, bývalo to v průzkumníkovi v nějaké nabídce zcela nelogicky (něco jako zobrazit/typy souborů), ale určitě jsem s tím už pracoval, asi to bude někde v ovládacích panelech.

tak tomu nerozumím. pdf asociaci mohu změnit dle libovůle, ale prostě sumatrapdf to nevezme i po přesunu do%PROGRAMFILES% (je to portable verze, kde v možnostech v běžícím programu není možné změnit asociaci), ale já to zkouším přes způsob soubor-vlastnosti, nebo asociace-ovládací programy, to by přeci mělo být windows u zádele. jiné binárky to vezme.