Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Domaci datove uloziste 12+TB - co mam sestavit?

Dobry den

pred asi sesti lety jsem si udelal domaci uloziste, chodilo bezvadne (a data jsou v poradku porad), ale HW mi zacina "blbnout" podle toho, zda z nej data ctu (spadne), nebo se na nej prihlasim a ta sama data posilam (nespadne), po zapnuti nabehne, nebo taky ne (spadne jeste pred BIOSem, spadne tesne po BIOSu, nezapne se, i kdyz v biosu je nastaveno po zapnuti napajeni spustit) a tak vselijak podobne. Portoze s daty hazardovat moc nechci a doba (a technologie) pokrocila, zatimco ja vyvoj cen a trendu nesledoval, tak se obracim na mistni odborniky s radou na takovyto system (vetsinou pobezi bez klavesnice a monitoru, nic moc pocitat nebude a AMD Athlon II X2 250 se 2 GB RAM to na ASUS M4A78LT-M - AMD 760G zvladal levou zadni bez zadychani, takze zadne extra delo - az na tech 12TB ulozneho prostoru v SW raidu)

Pozadavky:
(asi) gigabyte sit ethernet (nebo jak se rika takovemu tomu modernimu standartu pro rychlejsi prenosy po drate)
soucet kapacit disku 12-20TB (+1 disk navic pro RAID5)
USB 2.0 kompatibilni konektor, z ktereho se da bootovat z flasky
moznost prepnout UEFI/BIOS do LEGACY modu (tedy "stary BIOS" nikoli ciste jen UEFI - nechci podepisovat zavadece, ovladace a resit klice)
moznost nastavit start po zapnuti napajeni
RAM nejmene 2GB
HW RAID neni potreba a pokud by byl, NEBUDE vyuzivan

cenove vyhodne, rezim provozu - jednou mesicne az dvakrat tydne nekolik hodin v kuse zapnuto, obcas i den ci dva,

urceni - datove uloziste (data se tam ukladaji, ctou se odtamtud, obcas se tam presouvaji a obcas se spoctou kontrolni soucty (prez noc) a porovnaji s ulozenymi - nic vic netreba, zpracovani dat probiha jinde, pripadne filmy se nestreamuji, ale stahnou jinam a tam prehraji.

Rychlost prenosu neni kriticka, rychlejsi je samozrejme lepsi, ale klidne budu stahovat vetsi baliky dat prez noc, nic se nedeje.

OS Linux, softwarovy RAID5, to si zaridim snadno sam

Dekuji za vsechny dobre minene rady

Otazkou je jaky NAS a jak je to se sifrovanim a spolehlivosti.

Tady mam jistotu, ze kdyz sezenu libovolnou (funkcni) desku (od i586 vys) s 6 sata ksandama, usb a ethernetem tak to pole sestavim, rozsifruju a prenesu.
A ze to nerozsifruje nikdo, komu k tomu nedam klic.

Jak je to u NASu?

(ptam se, protoze me vlastne minuly obloukem, kdyz zacinaly(2010) byly male a spolehlive a drahe a pak (2011) uz jsem mel reseni ktere fungovalo a tak jsem se o ne nezajimal. Ted mi HW z 2011 zacina odchazet ...)