Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Opakovaný kolaps HDD

Dobrý den,
může mi prosím někdo poradit, co by mohlo způsobovat zničení HDD ve stolním PC? Zdroj, základní deska? Ve stejném PC mi v krátké době po sobě odešly 3 HDD. První původní, který šlapal v PC od novoty, závada se začla projevovat zamrzáváním systému i po čerstvé instalaci systému, později již disk nenačetl ani BIOS. Nasledující 2 disky byly sice starší ale 100% funkční a závada se začala projevovat u obou stejně: Po instalaci OS PC běžel cca 2 dny a najednou po chvíli provozu a zamrznutí PC začly hlasitě kolísat v HDD otáčky, zvuk bych přirovnal nejlépe ke snižujícím otáčkám cirkulárky :) HDD jsem zkoušel namontovat zpět do druhého PC ze kterého jsem jej původně vytáhl a již se nenačetl vůbec takže je zničený. Mechanické poškození při manipulaci můžu vyloučit, přestože zvuk HDD zní jako mechanické poškození, ale jak jsem psal 2 dny fungoval v PC bez problému a téměř neslyšitelně.
Nevím jestli má smysl uvádět přesnou konfiguraci PC, kdyby to někomu pomohlo mohu doplnit. Snad jen, že se jedna o disky SATA.
Napadá někoho co by to mohlo způsobovat? nikde na internetu jsem podobný problém nedohledal.

děkuji za jakýkoliv postřeh

Dá se to nějak ověřit jestli je to skutečně zdrojem? nebo jen jeho výměnou? BIOS pokud vím napětí zobrazuje, ale údajně to není moc přesné? Voltmetrem změřit napětí zvládnu, ale k te změně napětí dojde asi až během provozu.
Jinak je to starší PC- AMD Athlon dvoujádro 2.81 Ghz, s RAM 2 GHz, zdroj bude asi noname. Chápu, že většina lidí napíše ať jej hodím rovnou do šrotu ale je to PC tchýně využívaný občasně k prohlížení internetu a mailu a office a na to konfigurace bohatě stačila, proto pokud by pomohla např. výměna zdroje má pro mě smysl těch pár stovek do toho vrazit, přestože jde o PC tchýně :))
každopádně díky za postřeh

není to herní dělo, žádná zátěž tam nebude.
už jsi na tom oddělal 3 disky, tak 300w zdroj zas nebude taková pálka.

ram 2gb? to tam máš win xp? nebo si děláte s tchyní naschvály?
fak nemá nikdo známý použitelný šuplíkový zdroj a 4gb ddr2?

Jasně, RAM není problém sehnat za pár kč, ale nejdříve chci tu ludru zprovoznit (PC ne tchýni),zdroj taky seženu, ale chtěl jsem ještě znát názor někoho dalšího jestli nemůže být problém ještě v něčem dalším, základní deska např. případně ještě něco dalšího-nejsem expert. zdroj dokážu vyměnit, ale když to nebude tím, oddělám další HDD. Ještě počkám jestli někoho něco nenapadne a začnu tím zdrojem.

Stále dookola spomínaš vadné, poškodené disky, dokonca si identifikoval aj otáčky cirkulárky...
Po tomto konštatovaní:" později již disk nenačetl ani BIOS" mám pochybnosti. Disk žiadny BIOS nenačíta - BIOS nabehne sám aj bez založeného disku !

Ak by bol vadný zdroj, prerazené, suché kondíky, nevyhladené, kolísavé napätie, potom by sa závada prejavila po čase aj na inom HW reťazci.

Aký máš šunt ZD, nepíšeš, pripojenie kabeláže.

Možno by chcelo pri viacerých diskoch nastaviť správne poradie zapojenia Jumpermi. (primary-slave).

hdd ti môže zničiť škodná, nejaký zakliaty kód v systéme, časté odpájanie, prerušovaná defragmentácia, prudké zmeny, impulzy, výkyvy dodávané hnacím motorom, napadnutie firmware.

Ložiskové hdd, ak vydržia tri roky bez poruchy je štatisticky dokázané, že vydržia morálne večne, prežijú nielen HW, ale aj majiteľa. Môj prípad, ešte som nemal problém, hdd disky z rokov 90/2000 sú uložené v kastni na 100% funkčné.