Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno GIMP - Vkládání fotek a snížení jejich kvality

Ahoj, měl bych na vás takovou otázku. Včera jsem pracoval v GIMPU 2, ale jelikož nejsem profík, ale amatér, tak bych na vás měl dotaz. Vytvářel jsem obraz, který má jistý rozměr, takže jsem si tam vložil pozadí, které jsem naškáloval na určitou velikost. Poté jsem na to pozadí začal vkládat fotografie z foťáku (každá fotka do své vrstvy). Poté, co jsem ale obraz s fotkami vytvořil, jsem zjistil, že fotky na obraze mají nižší kvalitu než fotky v originále uložené na počítači. Vložením se tedy snížila kvalita. Fotografie jsem vkládal následovně - Měl jsem otevřené jedno okno GIMPU, kde jsem měl obraz a poté jsem si vždycky otevřel druhé okno GIMPU tak, že jsem na fotografii v počítači klikl pravým tlačítkem a dal "editovat v GIMPU", ona se mi otevřela v GIMPU a já jí zkopíroval a vložil do druhého okna GIMPU, kde jsem měl daný obraz. Následovně jsem "naškáloval vrstvu", kde byla nová fotografie, jelikož jsem fotku potřeboval zmenšit...Do této chvíle byla fotka fůrt v dobré kvalitě...Jak jsem ale vrstvu s fotkou naškáloval, kvalita šla dolů. Nemáte nějaký tip, jak kvalitu zachovat? :) Díky moc

Škáloval jsem dolů...A o kolik procent to nevím, jelikož jsem vždycky nastavoval rozměry fotky...Původní velikost byla třeba ** x ** cm a já nastavoval tak okolo 10 x 14 cm...Ale teď to zkouším a je zajímavý, že já vždycky když dal "Editovat v Gimpu", tak se mi fotka otevřela ve velikosti těch 10 x 14 cm, cože je velikost kterou bych chtěl a já jí potom zkopíroval na to pozadí a tam se zvětšila tak na 30 x 50 cm a já jí musel zpět naškálovat na těch 10 x 14 cm, čímž ztratila kvalitu...

Aha, už jsme doma...
V bitmapové grafice se moc na cm nehraje, přepni na pixely. Problém je v různém dpi tvého obrazu a vkládaných fotek.
V ideálním případě není třeba škálovat vůbec (a když tak maximálně pár desítek procent).
Nebo (když tomu nerozumíš), nastav tvému obrazu stejné dpi jako mají fotky, a pak je do něj teprve vkládej...
dpi fotky zjistíš v menu Obrázek-Vlastnosti obrázku (že tam je ppi místo dpi neřeš):
[80599-odpi-png]

Při vytváření nového (tvůj obraz) zvol stejnou hodnotu:
[80600-ndpi-png]