Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Poškozená základní deska způsobuje restarty v zátěži?

Dobrý den,

mám takový menší problém s notebookem. Je to Alienware m17x R3, specifikace:

16Gb Ram
GTX 675m
I7 - 2630qm
120 Hz 3D verze obrazovky, 1920x1080
Verze ovladačů: 345.20 (Vím, zastaralé, ale když se snažím modifikovat ini soubor novějších tak to vždy nějak pokazím. Zkusím to znovu až budu mít víc času)

Původně měl GTX 560m, která při brouzdání na internetu náhodně přestala reagovat, restartovala ovladače a pokračovala ve fungování. Hry zvládala bez záseků/restartů (GTA 5 Střední-Vysoké na Full HD 40-50 FPS).
Nakonec 560ka odešla, tak jsem ji nahradil 675m, kterou tento model oficiálně nepodporuje, ale po pár úpravách funguje "perfektně". Při brouzdání na netu se ovladače nerestartují, takže super.
Problém nastává při hraní her: Například Transformers: War for Cybertron mi jede na plné detaily, Full HD naprosto bez problémů.
Ale když se pokusím hrát např. GTA 5, jede na vysoké, 60 FPS, ale po pár minutách "zamrzne zvuk" a notebook se restartuje.
Zvláštní je, že se mi to stalo i při Star Wars Battlefront 2 (Z roku 2005), což je starší než TF:War for Cybertron, který jede bez problémů.
Měl bych dodat že laptop je čistý a GPU jádro nepřesahuje 70 stupňů, Vram se drží na 90 max.

Teď, moje otázka:
Jsou nestabilní ovladače?
Je poškozená základní deska a nezvládá zásobovat elektřinou GPU? (Předtím jsem měl CPU s TDP 45W a GPU s TDP 75W, teď mám stejné CPU ale GPU s TDP 100W. Každopádně mám 240W zdroj, takže mám pořád rezervu, ne?)
Je poškozená GPU?

Kdyby se zde nacházel nějaký dobrák co by uměl upravit INI soubor v ovladačích GPU a přidal do nich kombinaci mého PC+GPU, byl bych mu velice vděčný. (Device ID bych poslal do soukromých zpráv)

Doufám že můžeme vést seriózní diskuzi, bez příspěvků typu: "A proč sis koupil ten předražený krám" nebo "Vyhoď jej a kup si nový"

Moze byt problem kdekolvek, trebars aj v napajani (DC menicoch) alebo kdekolvek. Notebooky nie su moc robene na to aby sa tam menili komponenty. Nemusi to byt poskozene, proste to tie menice nedodaju alebo su pri takych prudovych narazoch nestabilne alebo sa prepnu do overcurrent ochrany apod.
Ovladace s tym nic nemaju, nie je v nich ziadna kombinace PC+GPU.

Takže říkáte zkusit vyměnit základní desku? ("Náhodou" mám jednu náhradní)

Nevím jak v desktopových ovladačích, ale v notebookových ano, v souboru nvdmi.inf (Pouze pro Dell/Alienware, .inf soubory ostatních výrobců se jmenují jinak) je např. toto:
%NVIDIA_DEV.1212.0550.1028% = Section001, PCI\VEN_10DE&DEV_1212&SUBSYS_05501028
Přičemž první číslo za DEV je GPU ID a u SUBSYS - první 4 čísla jsou výrobní kód laptopu a další 4 čísla jsou kód výrobce (Dell/Alienware) a pokud v ovladaších není řádek co obsahuje kombinaci ID grafické karty, výrobní číslo PC a výrobce tak při instalaci ovladačů dojde k chybě kdy nenajdou podporovaný HW.
----------------------------------
Vram se drží na 90 max

co?
----------------------------------
Na 90 stupních Celsia maximálně, přičemž moje karta (GTX 675m) má na Vram strop 125 stupňů, poté se notebook vypne s BSOD kvůli přehřátí.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Každopádně mám 240W zdroj

to bol k tomu alebo si si kupil a myslis ze to ten ntb vie pouzit? Ked k tomu nebol dodany tak nevie.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Je to originální od Dellu. Mám 2, jeden co byl originálně s noťasem a druhý co jsem si koupil navíc, vypínání nastává s oběma.
Tento: https://www.czc.cz/dell-240w-adapter-pro-alienware-precision-xps/164048/produkt?gclid=Cj0KCQiA38jRBRCQARIsACEqIetWyewUAzw6_FFbTT-Ev1ybhgqq6189LhDZUQunNmZGJhiEZNcYlfUaAlmmEALw_wcB

25W navíc není málo, při nízkém napětí, který se v čipech používá, se může jednat klidně i o 10A větší proud a to není vůbec málo, takže bych tipnul, že to nezvládají napájecí DC měniče. Možná i proto není ta karta pro tvůj notebook oficiálně podporovaná, tedy nikoliv kvůli softwarové kompatibilitě, ale právě kvůli omezení napájení. 100W na grafárně je vcelku slušná dávka i na kartu pro PC, natož do notebooku.

To si nemyslím, spoustě lidí funguje v pořádku, např. zde: http://www.alienowners.com/threads/alienware-m17x-r3-gtx-675m-installation.3972/
Navíc v následující revizi notebooku (R4) co vyšla rok po tom mém byla oficiálně dodávána a co vím tak jediná změna mezi R3 a R4 základní deskou byl jiný CPU socket.
+ v mém modelu byla maximální možná karta gtx 580m, která měla také 100W.
A co jsem někde četl je 675m vlastně jen rebrand 580m, což by i odpovídalo, když si je srovnáme http://www.game-debate.com/gpu/index.php?gid=691&gid2=507&compare=Nvidia%20GeForce%20GTX%20675M-vs-Nvidia%20GeForce%20GTX%20580M tak vidíme že specifikace jsou na 99% stejné.