Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jaký koupit procesor a zákl. desku

Dobrý den. Po novém roce bych si chtěl koupit nový procesor a logicky asi i základní desku. Potřeboval bych poradit co koupit, resp. kolikátou řadu, popřípadě jestli bude lepší i5 nebo i7, vyšší frekvence atd. K tomu i odpovídající základní desku, velikosti ATX. Měl bych to na hraní her.
Finančně bych si představoval procesor do 10 000 a zákl. desku do 3 000, jen by mohla být z osobních preferencí od MSI.
Pomůžete mi někdo prosím?

Děkuji za odpověď. Asi jsem se špatně vyjádřil, PC pouze upgraduji, nekupuji nové, všechny novější hry mi brzdí pět nebo šest let stará i5 třetí generace, jinak gr. kartu, RAM, zdroj a PC periferie mám.
Intel volím, protože mi frčí celou dobu bez problému a kdyby stíhal dál, tak bych ho ani neměnil, takže bych očekával od nového procesoru stejné značky to samé. Pokud jsou Ryzen ve všech ohledech lepší, tak jak byste postupovali vy, být mnou?

• IMHO jestli na hry, tak Ryzen@1600 (+ RAM dle zakladni desky na 3200/3400MHz, kde u techto CPUs sirka pasma pro tvou osazenou pamet DDR4 muze mit vyrazne zlepseni, zrychleni), nebo vydrzet pro Ryzen 2.
* U Intelu, zvolit jestli opet na hry, tak minimalne i5@8400 - 6C|6T, také jsem zakoupil CLake, tahle Gen me prijemne prekvapila tak za posledni 4 Gen tak nejvic.