Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Notebook se sám vypíná/Nefunkční baterka

Zdravím :)

Vlastním notebook značky Lenovo, Z570. Je pět let starý, takže chápu že to nejlepší už má za sebou.

Asi před měsíce jsem měnila baterku i nabíječku, ani jedno není originál. Asi před třemi dny jsem zjistila, že baterka v panelu nabíjení píše 0% připojeno k síti, nabíjí se. Hodnota se nemění. Den před tím se mi notebook kompletně vybil, přisuzovala jsem to tomu. Nezačal se však dobíjet ani když jsem ho vypnutý nechala na nabíječce.

Na to se notebook začal sám od sebe vypínat. Žádná modrá obrazovka, nic. Jako když vytáhnete ze zásuvky bez baterky. Původně jsem přisuzovala chybě nabíječky, vyměnila jsem znovu za starou (pořád funguje ale má ohlodaný kabel, proto jsem měnila). Stalo se znovu, několikrát po sobě. Poté se notebook opět vzpamatoval a začal fungovat bez vypínání. Dnes se mi sám od sebe opět několikrát vypnul. Googlila jsem příznaky, většina diskuzí vinila zasviněný větrák a přehřívání. Větrák jsem profoukla, normálně se točí. RealTempem jsem sledovala teplotu notebooku, při střední zátěži (prohlížeč, discord, bez her) je teplota mezi 50 a 70 stupni. Když jsem toho zapnula víc, dostává se přes 80. Po pročištění větráku je notebook na omak studený (oproti tomu jak předtím pekl) i po delším používání.

Rady v diskuzí jako "pingnout bios" jsem ignorovala, takový dobrodruh nejsem. PC rozumím na uživatelské úrovni takže jsem se do ničeho pohobného pouštět nechtěla.

Budu moc ráda pokud mi někdo poradí co s tím. Přinejhorším ho dám do servisu ale tomu jsem se chtěla zatím vyhnout.

Předem děkuji za jakékoliv rady kromě "kup si nový počítač" xD

jestli jsi větrák ofoukla zvenčí, je to k ničemu, prach je uvnitř.

baterka: záleží co je za šmejd, že nespolupracuje. jestli byla úplně nejlevnější, možná je to problém.

zažil jsem taky známou, co měla viditelně zdeformovaný napájecí konektor od pádu ntb na zem (s kabelem) a když to přestalo dobíjet, koupila druhý adaptér. pochopitelně to nepomohlo, přes vadný konektor tam nic neprotlačí.

ventilátor: nevím jestli jsem měl v rukách stejný model, šlo to snadno.
postup je v prvních 5 minutách: https://www.youtube.com/watch?v=V_ENkuFE3ts - zmákneš to i rychleji.
pro složení je vhodné mít teplovodivou pastu, stačí nejlevnější.

divné je, že neprobíhá nabíjení, chce to radši zkontrolovat napájecí konektory u ntb i adaptéru, jestli jsou v pořádku.

ať to nenosíš furt dokola do servisu, je lepší ho mít vždycky na tvrdé podložce, nikdy na gauči.