Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Přidání sdílené tiskárny ve Virtualboxu

Windows 10 Pro, v něm virtuální XP ve Virtualboxu.

Minulá zkušenost s virtuálními XP ve Virtualboxu pod W7/Pro... žádný problém. Přidána (dříve ve W7 nasdílená) síťová tiskárna, vše běží.

Pod W10 mi to ale moc nejde.

1) vyzkoušel jsem postup uvedený tady: http://www.mrpear.net/cz/blog/1089/pripojeni-sitove-tiskarny-na-windows-10-pristup-odepren-xp
- bohužel, jako někteří z diskuze jsem skončil u

Šlo to až po zadání názvu místního portu. Po zadání názvu portu (u mne \\NEW\Canon iP7200 series) a OK mi naskočila chyba "Přihlašovací chyba: Neznámé uživatelské jméno nebo špatné heslo.

2) vyzkoušel jsem postup podle: https://www.youtube.com/watch?v=D0zs8lb1PbY
- tiskárnu jsem nainstaloval a v virt. XP tiskne
- v tom okamžiku ale z ní není možno tisknout z W10 a pravděpodobně ani z dalších PC v síti (W7+W7)
- musím (ve videu je to naznačeno v čase 1:10 a násl.) "překlikávat" tiskárnu pro použití vevirt. XP nebo pro W10. Obojí najednou nejde. Stejné harakiri nemusím dělat ve virt. XP, které běží na W7, tam jsem mohl tisknout na sdílené tiskárně v jedněch W7 i na druhých W7, v XP-mode i v XP z Virtualboxu.

Dá se i pod W10 docílit podobné funkcionality? Poprosím lidi s Virtualboxem na W10 o radu, díky.

----- podotázka, pohled do budoucnosti, uvažuji o tankové tiskárně -----
Pokud bych měl klasickou síťovou tiskárnu píchlou do routeru, zmizí tyto veškeré sdílecí potíže? Nebo bude ve virtuálních XP, hostovaných Virtualboxem na W10 zase problém?

Díky za rady

Není, USB.

Mezitím jsem ale přišel na jednu věc:

1) když chci tisknout z XP (třeba z notepadu), musím tam tu již nainstalovanou tiskárnu v liště Virtualboxu/USB "připojit". Pak se vesele tiskně - ale tiskárna je (asi pochopitelně) "odpojena od všech ostatních PC v síti.

2) Pro použití tiskárny v těch svých programech mám připraveny baťáky, kdy musím na tiskárnu posílat i řídící kódy. A když nastavím tam na začátku

net use lpt1: \\w10\HP /user:Login heslo

a odpojím tiskárnu ve Virtualboxu - respektive ji vůbec nepřipojím - tak ty programy (dBASE/PC-Kaufmann) normálně tisknou na tiskárně ve W10, "nepřipojené" právě k virt. XP. Což se mi hodí. A což mi připadá trochu nepochopitelné. Neva, hlavně že to funguje (udělal jsem pár zběžných testů, budu pokračovat, až se do sítě připojí i paní L-Coreová se svými reálnými i virtuálními počítači...

Ale pomalu ale jistě se blížím do stavu, kdy budu muset provést zásadní změnu. Tiskačku s IP adresou do routeru. A do routeru i nějakou NASku. Možná nový router, protože koncový stav je 5x PC (+3x virt. PC), tiskárna, telefon, TV + nějaká rezerva pro hosty + dvojí wifi (domácí, hosté).

Pak by mohlo fungovat obycejne sdileni ve Windows. Tu tiskarnu bys pak mel videt pres okolni pocitace a pres pravou mys ji pripojit.
Virtualko se chova jako normalni pocitac v siti, takze by melo videt vsechny sdilene zdroje v siti.

Router ti staci, potrebujes pouze 1Gb switch a vsechna zarizeni pripojit ke switchi a ten pak do routeru.

Zalezi co ma za router, jestli nejaky smejd, tak myslim jsem videl nejaky Microtik s viceportovym switchem. Pokud ma router dobry, tak jasny, ze staci switch. Take jsem poridil jen switch, protoze router je nastesti aktualizovany pres DD-WRT komunitu.

Mam tento:

https://www.czc.cz/tp-link-tl-sg1005d/65415/produkt

Jinak bych videl jako rozumne tu sitovou tiskarnu, mel by se tim vyhnout veskerym problemum s virtualnimi systemy.

Mám Mikrotika z JaFiho návodů, akorát asi bude potřeba připojit 8-portový switch. A právě kvůli tiskárnám (dnes je to občas otrava, když můj "hlavní" PC musí být spuštěn, když někdo jiný chce tisknout..) síťovou tiskárnu začínám vážně zvažovat (i když HP 3005 a 3015 fungují). A kvůli další úspoře nákladů na tisk. On ten "kýbl ingoustu" je nakonec levnější i než toner v eco-módu.

Určitě. Nikam nespěchám.

Podmínkou je, aby tiskárna neměla kurvítko (počitadlo stránek, které po nějaké době - i když je vše OK - nechce dovolit další tisk bez zásahu servisu).

Další priority jsou rychlý tisk, velký zásobník papíru a nízká cena za tiskárnu - respektive "vyhraje ta, která tohle nejlépe zkombinuje.

pokud máš usb tiskárnu a připojuješ ji jako síťovou, používáš funkci, kterou musí podporovat výrobce ovladače a ovladač tiskárny samotný. moje zkušenost z praxe je, nikdo to nepodporuje a neposkytují na toto záruku. jde to i tak daleko, že mi to občas zrušilo print spooler v daném systému a musel být celý přeinstalován. pořiď si skutečnou síťovou tiskárnu a problémy tohoto typu zmiznou.