Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Roztáčení sekundárního HDD v notebooku

Ahoj,
mám v noteboooku dva disky – primární SSD a k tomu sekundární HDD. HDD se roztočí vždy při startu a po nějaké době se zastaví, roztočí se zase, až když k němu přistupuji. Stává se to během používání docela často a trochu se bojím o životnost HDD.
V nastavení napájení se dá nastavit čas, po kterém se přestane točit - při napájení ze sítě jsem to nastavil asi na 4 hoidny. Udělal bych to samé i u napájení z baterie, na druhou stranu poroste zbytečně spotřeba notebooku. Jak bych to měl tedy ideálně nastavit? Díky za rady a přeji hezký nový rok.

rozběh disku bere asi 5x větší proud než trvalý chod, ale jen krátkou dobu,
a samotný cpu má zase několikrát větší spotřebu než disk, stejně tak přídavná grafika, pokud je.
rychlejšího vybíjení baterie si možná ani nevšimneš.

Dobře díky:)
Pro mě by bylo asi nejlepší, kdybych mohl nastavit, aby se ten druhý disk při startu vůbec neroztočil, protože většinou na něj stejně realně nepřistupuju, ale stačí občas jen vlízt do průzkumníku souborů a roztočí se stejně(i když nahlížím přímo do jeho souborů) - ale to stejně asi nejde, protože si ho roztočí už při bootování :-/

- s tou spotřebou to můžu zkusit, nevím kolik tak odebírá 2,5" HDD když je v klidu... zbytek sestavy by měl být relativně úsporný, CPU bere 15W ( https://ark.intel.com/products/122589/Intel-Core-i7-8550U-Processor-8M-Cache-up-to-4_00-GHz )

Pokud máš notebook s rozumnou výdrží, ne dvě hodiny, tak si všimneš dost podstatně. On když disk žere 1 W při klidové spotřebě notebooku 6,5 W (běžná téměř klidová spotřeba mého notebooku), je to na 8 hodinách výdrže víc jak hodina práce navíc. A jestli máš na konci dne hodinu, nebo dvě, je znát.

Mám nastaveno něco kolem 15 až 20 minut. Když na disk takovou dobu nic nepřistoupí, pravděpodobně nepoužívám aplikaci, která by disk používala. Když takovou aplikaci zapnu, minimálně jednou za 15 minut po disku něco chce.
Podle recenzí má vydržet při mírné zátěži k 9 hodinám, tam už bych drobnou klidovou spotřebu disku řešil.