Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Spomalený PC - dôvod neznámi

Dobrý deň. Už asi mesiac riešim zaujímavý problém... Win10 mám na SSD. V pc mám ešte ďalšie 2 staršie HDD, ktoré s OS ani nainštalovanými programami nemajú nič spoločné. A aj napriek tomu sa deje to, že keď sa napr. načítava nejaká web stránka (obrázky) prípadne iná aktivita, ktorá zaťažuje CPU, tak jeden z HDD neustále pracuje (škrkoce) ako by sa údaje neťahali z netu, ale z HDD. To, prečo ''škrkoce'' mi je jasné, nie je mi ale jasné, prečo to robí, keďže s HDD to nemá nič spoločné. Keď HDD odpojím, tak je všetko OK a PC ide ako blesk. Inak je všetko spomalené. A nie, vírusom to nie je.

příkaz:

set

...vypíše nějaká přednastavená místa.

taky se dá podívat do registrů:

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Shell Folders

...jestli přece jen nevede cesta mimo tvůj ssd.

nebo zkontrolovat, co všechno startuje po spuštění a odkud:
ms autoruns -> záložky: logon (po spuštění), services (služby), scheduled tasks (naplánované úlohy), drivers.

Nebylo by na škodu napsat, co to je přesně za disky. Vzpomínám si, že kdysi byl u nějakých problém s kalibrací, přepínáním do úspornýho režimu nebo tak něco. A jakou ty disky mají kapacitu? Nemá cenu mít v PC dva staré disky z nostalgie, mají větší spotřebu,jsou pomalé a hlučné. Lepsí je nahradit je jedním moderním diskem.

Taky je zkontroluj, jak jsou na tom SMART hodnoty?

Príkaz "set" a v registroch prave nič nenasvedčuje, že by sa niečo ťahalo z iného miesta, ako C:\ ... Tie HDD sú: Samsung (400GB) a WD s kapacitou 1TB. Ten samsung som včera odpojil a teraz jeho úlohu prebral ten WD a robí to isté :) Pritom písmenko HDD je iné. Pozeral som či sa náhodou nezaplo automatické zálohovanie systému a nič. Kedže som dlho nič neinštaloval a začalo to asi necelý mesiac dozadu, typujem to na vydarenú aktualizáciu od MS.

takže měl kolega pravdu, id c5,c6 jsou kritické chyby a množství 8 (raw data) je už nemalé.
disk pravděpodobně vyhodit.

vyzkoušej i ten druhý odpojený disk, kdyžtak je oba nahraď 2-3tb modelem (seagate constellation, něco od toshiby, wd blue 7200ot. nebo pomalejší red)

rípadne iná aktivita, ktorá zaťažuje CPU, tak jeden z HDD neustále pracuje (škrkoce)

• Jestli nechces aby 'skrcel', tak mu zkus dezaktivuj INDEX, popripade se podivej, jestli se na teho nezapisuje nejaké cache :

 "spravce zarizeni" -> "hdd" (pravy klik na ten skrcici HDD) -> "vlastnosti" -> "strategie' -> "zapis cahe na disk" : ne/off.

* Jestli ho nepouzivas co 1 minutu, tak mu jde nastavit v profilech napajeni odpojeni (kde se kuprikladu po 5 minutach pri neaktivite uspi).

[TiP] ~ Mimo jiné tvému SSD dezaktivuj "Defragmataci", s tim druhym HDD to nema nic spolecného, ale je to zbytecné (pravy klik vastosti 'automaticka optimizace - OFF'