Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem úvodní obrazovka 'Intel(R) Rapid Storage Technology - Option ROM

Mám notebook Dell E7440, kde je mSATA SSD se systémem Win10 Pro. Po přidání dalšího HDD do klasického SATA portu se po startu zobrazuje volba s názvem 'Intel(R) Rapid Storage Technology - Option ROM s nabídkou na konfiguraci RAID pole.
RAID nechci a rád bych se zbavil zobrazování té volby po startu. Jde to?
Podotýkám, že změna nastavení SATA v BIOSU z RAID na AHCI má za následek, že systém nenaběhne (to nastavení SATA na RAID už tam bylo od zakoupení).
Děkuji

Odstran Intel Rapid Storage z "Po spusteni" pripadne z patricne vetve registru, myslim asi:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run

Ikdyz teda tohle se tyka, jestli ti tam neco nabiha az po startu Windows. Uplne jsem nepochopil dotaz, ale jestli ti tam neco nabiha jeste pred startem Windows, tak skutecne mas pravdu.

Musel bys zmenit nastavení SATA v BIOSU z RAID na AHCI a ano plati:

změna nastavení SATA v BIOSU z RAID na AHCI má za následek, že systém nenaběhne

Potreba reinstal OS. Mozna by stacila i opravna instalace.

Špatně jsem to napsal, ta hláška vyběhne ještě před startem Windows.
Do reinstalu se mi moc nechce. Nepomohlo by by jen odinstalovat Intel Rapid Storage ovladač?
Ale nejsem si jistý, který to je - v nainstalovaných programech mám 2 věci od Intelu:
Intel Corporation (iaStorA) HDC (11/17/2015 14.8.1.1043)
Intel Corporation (iaStorA) SCSIAdapter (11/17/2015 14.8.1.1043)

Tohle nejde.

Jedinnym resenim je prepnuti v BIOSu na AHCI, vyrobce notebooku je s prominutim debil, jestli defaultne nastavuje RAID u predinstalovanych Windows.

Problemy jsou dva:
1. Musis prekonfigurovat svuj OS tak, aby se ovladac pro RAID odinstaloval a misto neho nainstaloval ovladac pro AHCI.
2. Pri zmene ovladace disku to neprezije licencni nastaveni Windows a system se hlasi jako piratska licence, pricemz nekdy to ani nedovoli nabehnout.

Proto u Windows 7 obvykle pomohla obnova Windows, takovy ten reinstal, kdy se zachova cast progmamu a vymeni se ovladace. Ale pises uz, ze u Windows 10 to slo jednoduseji, coz je dobre, Microsoft asi opravil ten licencni hlidac ve Windows 10 a diky tomu to slo.

Zkousel jsem vsechny mozne navody z internetu, ktere jsem nasel, ale nakonec to vzdycky vzdal, nepodarilo se to jinak nez tim castecnym reinstalem, takze neverim, ze to bylo bezproblemove, mozna na nejake konfiguraci PC, kterou jsem nikdy nemel.

Gigabyte GA-890GPA-UD3H motherboard, AMD Phenom II 965 processor

Vzdyt tam maji napsanou hardwarovou konfiguraci, na ktere jim to fungovalo a ja mel zcela jinou. Nema cenu se hadat, ja preci netvrdim, ze ti to nefungovalo, tvrdim, ze to nemusi vzdy fungovat. Tazatel to ma vyresene a to je dulezite.

Ve win 10 je přepnutí na AHCI celkem jednoduché:
- Nech v biosu přepnuto na RAID a nastartuj Windows
- start > msconfig - záložka "spouštění počítače" - v sekci možnosti spouštění zatrhni "Bezpečné spouštění - minimální", potvrď a restartuj
- přepni v Biosu na AHCI a nastartuj Windows
- po startu Win v Nouzovém režimu - Start > msconfig - zmenit zpet na puvodni hodnoty a restart
- Hotovo

To zní dobře, ale Windows mi přepnutí an "Bezpečné spouštění - minimální" nechce povolit - hlásí "Systém nemůže uložit původní spouštěcí konfiguraci pro pozdější obnovení. Změny spuštění budou vráceny do předchozího stavu. Proces nemá přístup k souboru, neboť jej využívá jiný proces."