Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Operační systém v RAID1, má smysl?

Stavím nový PC. Data budu zálohovat do NASu, čili datový disk nemá smysl raidovat.

Přišla na mě ale myšlenka, koupit dva SSD disky o kapacitě 250 GB, postavit je do RAID1.

Chápu, že RAID není záloha, to je mi jasné, ale pokud chcípne jeden disk, nebudu muset přeinstalovávat sytém a všechno znovu nastavovat. Na systémovém disku samozřejmě budou všechny aplikace a software (LibreOffice, prohlížeče, Gimp, Thunderbird atd.)

Myslím, že na operační systém a ostatní programy stačí kapacita 250 GB, víc není potřeba.

Když budu mít disky v RAID1, bude i běh systému a programů asi rychlejší.

Co říkáte na takový nápad?

Je to nesmysl, ktery ani nemusi fungovat, pokud se sejde spatna shoda okolnosti.

Resenim je, jak uz bylo receno program na klonovani/zalohu disku jako napriklad Acronis True Image, AOMEI Backupper, EasyUS ToDo Backup a dalsi.

Klon je ISO soubor? Některým z těch vyjmenovaných programů provedu "kopii" celého systémového disku, uložím někam na DVD, na externí disk, do cloudu, do NASu..... a když systémový disk chcípne, pak jen zpětně překopčím?

No jo, jenže to má nevýhodu, že tohle budu muset někomu zadat, nějaké firmě na opravu PC, jelikož mj PC nebude fungovat :-) Proto jsem právě myslel, že v případě RAID1 stačí jen odmontovat skříň, vlézt dovnitř, vyndat jeden disk, vložit nový, potom nabootovat a při startování systém najede z toho druhého disku a sám se překopíruje na disk nový. Ale možná si to vše chybně představuji :(

Klonovani disku - obsah jednoho disku se prekopiruje na druhy vcetne zavadeciho oddilu, takze kdyz prvni disk vyndas z PC, tak system nabootuje z druhe nakolovaneho disku, u Windows se pak musi jen doresit aktivace licence na jinem disku, nekdy se proste zaktivuje, nekdy je treba telefonicka aktivace, zalezi na verzi Windows.

Bitova zaloha disku Windows 7 (je to takto pojmenovano i ve Windows 10) - udelas na jiny nez systemovy disk zalohu a kdyz systemovy disk odejde, vlozis do pocitace instalacni DVD Windows, vyberes obnovu bitove kopie a obnovis ji na novy disk.

Zaloha disku specialnim nastrojem - mas-li zvolenym softwarem zalohovano (ne nejsou to ISO, ale maji ty zalozni soubory vlastni priponu dle zvoleneho zalohovaciho programu), vlozis bootovaci DVD nebo flash disk toho softwaru, najdes v nem ty sve zalohovane soubory, ktere nekde mas a das je obnovit na novy disk.

Takze opravdu nepotrebujes firmu na opravu PC. :-)

Mimochodem, myslíte, že pro systémový disk 250 GB stačí? Já mám teď Windows 7, a pracuji jen s několika programy (LibreOffice, Gimp, prohlížeče, Skype....), které dohromady zaberou asi 120 GB, něco asi zabere swapování, ale to je možná zahrnuto v tom. Budu kupovat nový PC s Windows 10 Professional, předpokládám, že ten bude náročnější na místo na disku, ale 250 GB asi stačit bude i s ohledem na průběžné aktualizace Windows a jeho nabobtnávání, že?