Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Loco M5 600m slaby signal - priama viditelnost

Zdravim,

Vedel by mi niekto pomoct alebo rovno nakonfigurovat locoM5 ? PtP spoj je na vzdialenost cca 600m priama viditelnost avsak kvalita spojenia a rychlost su uplne zle, viditelnost je ponad sidliska cize predpokladam ze je to rusenim ... neviem, nevyznam sa robil som len spoje kde som este nemal takyto problem.

Dakujem ... Pripadne ak sa niekto napoji cez TV vieme sa dohodnut za daku kavu.

https://imgur.com/a/3hO0y

No a nasmerovane to mas dobre? Mozno si sa trafil do nuly vyzarovacieho diagramu. Vyskusaj pohybovat antenou po milimetrovych skokoch. Bohuzial je to potrebne takto spravit aj na druhej strane. Doporucujem vypnut AirMax. Je mozne, ze sa to podstatne vylepsi.

Aku frekfenciu? No hlavne nepouzivat kanaly pre vnutorne pouzitie (36-48). Tam je povelene vysielat vykonom len 23dBm. Na ostatnych kanaloch je mozne vysielat vykonom 27dBm (pri pouziti DFS az 30dBm).
Na tom obrazku to vyzera, ze to vysiela slabym vykonom. 10dBm + 13dBm = 23 dBm.
To, ze skace rychlost je dosledok rusenia. Moze to byt zapricinene ovsem vlastnym rusenim a nie tym cudzim, preto ti nepomaha zmena frekfencie. S tym nespravis nic, pokial nedas anteny na obidvoch stranach aspon o 3m vyssie na stoziar. Tato vec je znama pod niecim, comu sa hovori freshnell zona. Nastuduj si co tato vec znamena a ake su podmienky na tuto zonu aby bezdrat fungoval bez problemov. Bohuzial nestaci len priama viditelnost.

To len zdieľam sieť s kamosom a v takto zarusenom prostredí som ešte ptp nerobil. Hlavne aby to bolo stabilne :) zajtra vypnem ten airmax keď vravíte že to zlepší spoj ... a skúsim ten Speedtest. A nebohuj veď vidíš ako napredujem zachvíľku budem stavat vysielacie veže :D

Airmax obcas pomoze, obcas nie. Kanal si nechaj na 20MHz, za prve sa vyhnes vacsiemu ruseniu, za druhe ak nepotrebujes zdielat 100Mb a staci ti 20-30Mb tak je to ohladuplne aj voci ostatnym.
Ak si naozaj myslis, ze ta vzdialenost je 600m, zmen distance z automatiky na rucne zadanu hodnotu. Ak meria spoj zle vzdialenost tak su tam urcite nejake odrazy po ceste.

Zmeni sa ACK. Wifi je konfliktny protokol, AP, hlavne ak je to multipoint tak musi neustale sledovat klientov a nastavovat im dynamicke ACK. ZO zaciatku robilo velky problem prave ACK kratky vs dlhy klient a pamatam si ked prislo 5GHz tak sa relativne dlho mohlo pouzivat len na PtP spoje, pretoze AP nevedeli dynamicke ACK. Takze sa kludne stalo, ze si si rozbil APecko ak si pridal pre zopar kratkych klientov jedneho dlheho. Ono to nerobi dobrotu doteraz, ale APecka uz dnes maju iny vykon ako kedysi.
V skratke...vzdialenost je dolezita preto, ze sa na zaklade toho dorozumieva klient s AP na dalsej komunikacii. Dnes si ACK nastavuju uz masinky same (kedysi sa to casto robilo rucne) a vedia si na zaciatku po spojeni vypocitat same vzdialenst, takze to riesit velmi netreba.
Kludne sprav pokus, zvacsi si umelo vzdialenost (hore-dole to je jedno) a uvidis ako to poklesne prenosova kapacity linky a zvysi sa latencia.

no moj odhad bol mimo, meral som to cez google maps a vzdialenost je 2,8km takze ak si loco nameralo momentalne mi na AP svieti 1,5km cize pridam mu rucne a automatiku zrusim? taku istu vzdialenost aj na klientovy nastavim a zrusim automat?

rychlostny test zo zapnutym airmax je takyto

Výsledky testu
RX: 21.84 Mbps
TX: 7.31 Mbps
Celkem: 29.15 Mbps

viac stoho nedam asi ani vsak na 20 mhz???

Nastav frekfenciu kde nieje cudzi signal silnejsi ako -80dBm. Treba to tak nastavit na obidvoch stranach.
Ak je signal silnejsi, tak je zablokovany vysielac stanice a stanica caka na uvolnenie prenosoveho kanalu kedy moze zacat vysielat data. Blokovat moze protistanica, preto mas tak slaby download.
Viac s tym asi nespravis, pretoze tato hracka nema moznost nastavit citlivost prijimaca. Signal mas uz dostatocne silny pre dosahovanie maximalnych rychlosti.
CCQ by malo byt >95% aby to chodilo lepsie.

No frekvenciu som nastavil na 5520 podľa toho výsledku merania čo som posielal vyššie tam to vypada že je to najmenej zarusene, ccq áno mám tak od 95-100, keď som vypol air max rýchlosť bola nižšia ale len o 4Mb vtom celkovom
Keď pingujem anténny medzi sebou 50 paketou je výsledok priemerný 2,4ms to je asi ok

No hej, ale frekfenciu treba nastavit taku aby cudzi signal ani na jednej strane nebol vyssi ako -80 dBm. To znamena treba urobit prienik pouzitelnych kanalov. Meranie spektra musis robit na obidvoch stranach a podla toho sa rozhodnut aky kanal pouzit. Ping treba mat nastaveny na 1500 bytov a nie na 64 bytov default. Meranie CCQ prebieha len pri prenose dat. Cim viac paketov sa vysiela/prijima za 1 sekundu, tym odmerias skutocnejsie hodnoty.

Aby si videl skutocne zarusenie, tak vypni RTS/CTS. Pokles CCQ moze byt v pripade rusenia velmi dramaticky! Existuju dva hlavne typy rusenia:
1. cudzie (sposobene cudzimi stanicami na rovnakom, alebo susednom kanali)
2. vlastne (sposobene odrazom signalu od okolitych stavieb (konstrukcii/prekazok)
Pre bod 1. plati este, ze rusenia mozu zapricinovat aj stanice pouzivajuce iny typ modulacie na aky je konstruovany tvoj prijimac (napriklad 11ac). 11n prijimace nevidia 11ac vysielania, pre nich sa to javi ako šum (rušenie). RTS/CTS moze odstranit rusenie za cenu poklesu vykonnosti siete aj o viac ako 50% a funguje len pre typ rusenia podla bodu 1.
CCQ je merane len pre smer Tx, tudiz ty nevidis ake CCQ je na strane Rx. To by si musel pozerat na protistrane a zda sa, ze ti CCQ kolise jak sa mu zachce. Preto sa meni aj linkova rychlost Tx/Rx. Pre stabilnych 144 Mbps je potrebne mat SNR aspon 22dB. SNR je rozdiel medzi signalom a rusenim. Mozes si to odcitat na tom merani spektra. Da sa este experimentovat s nastavenim fixnej linkovej rychlosti. Niekdy je mozne to vyladit lepsie ako to robi rychlostna automatika.

To nie je robota na TV, pretoze je to pracne. AK vylucime teda fyzicke narusenie fresnelky v jednom smere (mas tam 2x2 antenu musis mat volnu fresnelku v celom priereze) musis skusat.
Frekvancie, sirka pasma, data rate (skusit alternative) a pripadne fixne nastavenie mas tx rate. Toto musis vzdy robit na oboch stranach spoja. Takze si rezervuj na to par hodin, zakazdym bude treba restart a rozpad spoja;o).
Este dodam, ze Loco M5 nie je antena vhodna do zaruseneho pasma na ptp spoj na taku vzdialenost.
Ja mam na 2-3km uz min 40cm satelity, mozes skusit este dokupit limce pre loco a tak znizit rusenie od inych AP.
Osobne by som siel do PowerBeamu minimalne, Loca su urcene ako klienti na kratsie vzdialenosti voci sektorkam.