Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem umřel mi pc

po vypnuti pc se uz nezapne vetraky se toci ale to je vse ani nepipne a kdyz jo tak dvakrat dik za radu
Změna kategorie, původně: PC sestavy (karel)

• Prvne se podivej, jestli vse zapojeno, domacknout.
* Kondenzatory na desce nejsou nafouklé ? Zdroj nejde citit spaleninou ?
• Po spusteni PC, sahni prstem na :

N/South Bridge

STUDENY nebo TEPLY ?

CPU chladic, procesor ?

STUDENY nebo TEPLY ?

[TiP] ~ Zacni napajecim zdrojem.

[RYCHLY TEST PC ZROJE]
1) Odpoj PC od EL proudu.
2) Odpoj vse ze zakladni desky od zdroje.
3) Spoj nasledujici PINs na zdroji :
[81028-zdroj-1-png]
4) Na nasledujicim obrazku mas oznacené "HODNOTY" napajeni které jsou v urcitych "PINs" (v tech dirkach).
*Muzes ty PINs tuknout i multi-metrem, jestli mas pochyby, to zvladne kadzy, neboj.
[81029-zdroj-2-png]
5) Ted je dulezité, nebo to spociva v tom, ze zatizime [~12V] vetev, nejlépe nebo zkus najit doma v garazi zarovku treba od motorky a tu nasledovne zapoj na tech [~12V] s dodrzenim polu..
* 3.3V nebo 5V zarovka je malo a zdroj neni dostatecne zatizem aby mohl projevit anomalii, tedy jestli nemas po ruce "Osciloskop" proto alespon ta zhruba 60W na 12V (xA) zarovka treba z pionyra (z fechtla) nebo na cem dnes jezdite :-p..
- Posledni bod je zapojeni zdroje do proudu, jestli se po zapojeni "zarovka rozsviti", zrejme bude problém v zakladni desce (studeny spoj, prismahlej BUS), muze byt cokoliv ..
- Jestli se zdroj bude po zapojeni restartovat, projevovat anomalie, bude zrejme vinikem zdroj.

To se mi stalo nedávno - odešla deska. Ale to neznamená, že tobě taky (je to jedna z mnoha možností). Sežeň někoho, kdo o tom něco ví. Můžeš zkusit metodu výměnkář: vyměň zdroj, vyměň grafiku (nebo použij integrovanou), resetuj BIOS (baterie či piny), vyměň RAM, vyměň procesor.

Před asi deseti lety jsem třikrát po sobě u různých lidí řešil podobné a třikrát to byly RAMky. Pokud se točí větráček, nemusel by to být zdroj (ale mohl by). Pokud ani nepípne (a předtím pípal) tak se asi bios post nedostane do fáze kdy pípal. Tehdy ale s tou vadnou ramkou nepípal. Pokud PC reaguje na zapínáníi vypínání, neni deska úplně mrtvá. Ale je otázkou, jaká vada nastane ze dne na den.

Alternativou metody výměnkář je metoda řekněme "škatulata hejbejte se" která vyžaduje funkční počítač, ve kterém se postupně jednotlivé komponenty odzkouší.

P.S. Nejsou nafouklé elektrolyty?; tohle jsem řešil u jednoho PC asi před rokem, kdyby to nebyl řídicí systém za milion (20 let starý a inventárně odepsaný, ale stále potřebný), letí do koše, takto jsem si dal práci s jejich výměnou. Předtím pár měsíců mi takto odešel zdroj u jiného PC, tam bych to neměnil, i kdyby nebyl vyhořelý. Opět to nemusí být, ale tato závada bývá dobře vidět, nafouklý nebo vyteklý kondík pozná i lajk.