Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Akú prepäťovú ochranu?

Ahoj. Do garzónky potrebujem pripojiť na jednu hlavnú zásuvku prepäťovú ochranu (pre istotu, lebo je to stará bytovka a často dochádza k tomu, že niekto vyhodí poistky nejakým spotrebičom). Zapojené budem mať PC, TV, Modem, Mikrovlnnú rúru, Klasický el.varič sklokeram. dvojplatňový, Chladničku a dajme tomu že raz-za-čas nejaké tie malé somarinky ako hol.strojček a pod. (Samozrejme to nemám zapojené vždy všetko naraz, max. sme mali naraz zapojené tri spotrebiče (napr.chladničku, tv, varič - aby sme náhodou nevyrazili poistky preťažením obvodu. Ako vravím, lezie mi to na nervy, je to stará komunistická bytovka kde sa všetko pomaly ale isto kazí. Preto si chcem zakúpiť tú prepäťovku aby som mal aspoň kľud, keby sa niečo stane aby mi napr. nevyhodilo poistky a zdroj v PC by mi pekne ugriloval vnútro PC.
Na dĺžku potrebujem aspoň 5m kábla.
Postačila by mi na to táto?
Vopred ďakujem za odpovede.

máš úplně zcestné informace a domněnky.

Přepěťová ochrana funguje JEN a POUZE na vysoké přepětí v síti, např. vlivem naindukovaného napětí během bouřky.
Jinak nedělá nic, tedy nechrání domovní pojistky před vybavením z důvodu přetížení obvodu, ani PC před nekvalitním zdrojem.

Prepäťová ochrana sa pripája z iného dôvodu, než uvádzaš.

Slovo "prepätie" naznačuje, že môže dôjsť k prepätiu na vstupe spotrebiča s prenosom na ostatné spotrebiče, k prepätiu na vonkajších prívodoch siete 230V prípadne statickým výbojom, prepätím "bleskom" na prívodoch tel. metalickej linke, tv. anténového koaxiálu. (Blesk je sviňa, tu než stihne zareagovať akákoľvek ochrana, máš ho doma vo všetkých obvodoch nasáčkovaný. Vždy nejaký prvý segment na rane skape).

Ak by vypadol nulák, zem, samotná fáza nespôsobí škodu na zariadeniach. Jedine, že by ti nabehli dve fázy, jedna namiesto nuláku 2x380V, aj takéto veci sa v lepších rodinách stávajú.