Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Program pro 2D kreslení podobně jako v SolidWorks

Zdravím,

neměl by jste někdo tip na program pro 2D výkresy, ve kterém by kreslení fungovalo stejně nebo podobně jako v SolidWorks. Nevím jak se ten způsob kreslení jmenuje, ale jde o to, že rozměry neurčitého tvaru se určují při kótování a zároveň jde nastavovat různé vazby. Potřebné kóty a případně tvary dopočítává a hlídá program sám. Např. v AutoCadu to funguje naopak - kreslí se přesný tvar a kóty už slouží jen k zobrazení zadaných hodnot. Způsob SolidWorksu mi vyhovuje více.
Druhá zásadní podmínka je, že bych potřeboval program, který je zadarmo, nebo levný. SolidWorks je pro mě příliš drahý a zbytečně "složitý" - většinu jeho funkcí vůbec nevyužiju - potřebuju tvořit jen 2D technické výkresy.

Za případné tipy předem děkuji
Jura

s tým s Tebou súhlasím,často to dopadne tak,že jeden program vie to,druhý ono,ale väčšinou ani jeden nevie viac vecí bez toho,aby sa muselo zháňať viac miniatúrnych programov na doplnenie chýbajúcich vecí...škoda že microsoft pochoval TrueSpace od Caligari,tento software s nadstavbou pre konštruktérov a architektov by bolo pre Teba zrejme to pravé orechové,vedel priamo spolupracovať so SolidWorks/Solidworks Mechanical Desktop.......môžeš to prípadne skúsiť,verzia 7 bola freeware/už pod vedením microsoftu/,doplnky a pluginy sa dajú nájsť ne webe,len už netuším,či to funguje pod novšími win ako win7.....

boli to pluginy pre ts3 a vyššie,ktoré boli špeciálne vytvorené hlavne pre konštrukčné výkresy pre architektov,konštruktérov na popisy/poznámky,kotovanie a takéto záležitosti,pravdepodobne so "zánikom" samotného programu už zmizli aj tieto doplnky,kedysi boli na ne odkazy priamo na stránkach caligari,teraz to už zrejme neexistuje,kedysi existovala aj špeciálna verzia CAD Studio 2000 for trueSpace,STL Importer,SoftImage Importer,asi už len môžem so slzičkou v oku spomínať,skús pohladať CAD/AutoCAD doplnky/pluginy,možno niečo z toho ešte objavíš.....napr.tu http://www.thebest3d.com/caligari/resources.html a napr.tu http://3dlinks.com/links.cfm?categoryid=8&subcategoryid=82 prípadne prezri toto http://sketchuptips.blogspot.sk/2008/07/caligari-truespace-76-released-free.html

Díky za tip. To byl jeden z prvních co jsem zkoušel. Bohužel má ovládání stejné jako AutoCad a tudíž úplně jiné jak SolidWorks (i když je od stejné firmy). Vypadá to, že SolidWorks je v tomto dost unikátní.
Jediný další, na který jsem zatím narazil je BricsCAD, u kterého je na tomhle videu vidět použití vazeb a určování velikostí skici pomocí kót: https://www.youtube.com/watch?v=BJZrGrC5uh8
Zatím jsem se ale nepodíval kolik stojí.

AutoCAD umí parametrické kreslení také (geometrické vazby, parametrem řízená geometrie). Anebo zkuste Autodesk Fusion 360 - pro nekomerční použití a menší firmy je zdarma a umí toho opravdu hodně.

-vm

Tak jsem několik týdnů (po chvilkách v práci) zkoumal a zkoušel všechny programy, které jste mi tady navrhli. Nakonec je vítězem jediný kandidát, který splnil to, co jsem požadoval. Je to Solid Edge. Podle videí na youtube jsem byl nejdříve skeptický, ale nakonec jsem ho vyzkoušel a bude to ono. Takže díky mismas za tip.

zkus se podívat to repozitářů linuxových systémů (launchpad-Ubuntu, AUR-arch linux, fedora) a podle klíčových slov hledat, určitě nějaké existuje.
Z hlavy mě napadá program Geogebra, ale není na výkresy, ale na geometrické ukázky