Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Prosím o sestavu za 6 tisíc

Dobrý den všem,

prosím o sestavení co nejlepší možné (nejlepší poměr cena/výkon) sestavy do šesti tisíc. Použití by bylo velmi prosté - na internet, občas na filmy hudbu... Opravdu žádné hry kromě Pac Man apod. Byl by někdo tak hodný a poradil mi?

tak proč utrácet víc?

• Tak proc ji rvat, nebo uprednostnovat tedy licenci Windows a celkove 'Stolni PC' kdyz za tu samou muze mit treba 'MiniPC' s Android, které na MultiMedia zcela staci, dokonce i s podporou [4K].
• Zaplati min (3-5K), navic bude mit "Wifi, Bluetooth, ctecku SD karet", s podstatne x% mensí '20/50W' spotrebou, prakticky nulovy hluk - '0dB', teploty, nezabere misto, mimo ubohou interni 35Gb pamet muze pouzit 2/3T "Externi HDD".
* Pro aplikace, hry etc muze pouzit Google Sotre, pripojit klavesnici mys a pouzivat ho jako stolni PC, uvidea, nebo WEB prohlizece rozdil nepozna, tedy az na to, ze nebude mit vedle sebe 1metrovou krabici ;-)..
TiP ~ K zarizeni typu MINIX NEO je prilozeno i dalkové ovladani k Multimedia, TV, IMHO by byla spokojenejsi jak se stolnim PC + LAN

(nejlepší poměr cena/výkon) sestavy do šesti tisíc. Použití by bylo velmi prosté

ALTERNATIVA :
• Zarizeni "typu" (v ukazce je ten nejzakladnejsi/nejlevnejsi) : MINI NEO : https://www.alza.cz/minix-neo-u1-d5130765.htm?o=3 -stoji priblizen 3.000Kc

Mamina v důchodovém věku mastí solitaire a freecell

* Zkratka IMHO je zakupovat "VELKE" stolni PC zbytecné, nepotrebuje DVD, nema v umylu UPgrade, nebotrebuje Windows. Pri problémech, staci krabicka jen 'resetovat', stolni PC pri problémech muze potrebovat i vyhledani odborné pomoci = penize (nekteri neumi nastavit ani pozadi plochy, uz vidim "Maminku ADMINA" v duchodovém veku" jak resi prvni potize s Windows 10, masti na misto PacMana registry a spravuje ovladace nebo pres 'wusa.exe' zaplaty :-p

CPU 64bit Octa Core 2.0 GH
3 GB RAM
podpora Ultra HD 4K/2K
Dolby Vision, HDR, HLG, VP9, H.265/HEVC až 60fps
Bezdratovy internet Dual Band WiFi 802.11ac + Giga LAN

• Kdyz spusti "PC + Minix" vedle sebe treba s WEB prohlizecem, video (rozdil nepoznas), jaky 'argumen' by se musel pouzit pro uprednostneni volby 2x drasiho PC ?
*PC do 6.000 snad hned nemusi znamenat PC za 6.000.

Dobra pripominka, ale za predpokladu, ze by se rozhodl jit do repasovaneho notasu. Ale 6.000 Kc jsou opravdu sibenicni finance.

---

Pro tazatele: Byt na tvem miste, tak to opravdu poradne zvazim! Za 6.000,- je to fakt tragedie kupovat PC. Sice se ti tady neco pokusili navrhnout, ale zadny zazrak to nebude, fakt na hrane i toho nejzakladnejsiho pouziti a to nemluvim o prskavem zdroji od FSP, ktery pri prvni vhodne prilezitosti natahne backory a veme sebou pulku toho tveho ultralevneho PC.

Je to málo peněz, ale uvědom si, že jsou i uživatelé, kteří nepotřebují lámat video či pařit hry ve fotokvalitě. Na základní kancl a multimedia má sestava výkonu víc než dost. Pokud má navíc uživatel periferie a zobrazovadlo, napere tam Ubuntu a bude happy za šest fíků. BTW: Be quiet zdroje jsou v pohodě. Že by prskaly, o tom nevím.

Vetsina BeQuiet nejsou nic jineho nez FSP a tyhle jsou klasicke FSP OEM, proste levne. Pokud levny zdroj do kancelarskeho PC, tak obycejnej Seasonic nebo Corsair CX, ale jsou samozrejme drazsi.
Nahodis fullHD HEVC video a zacne se ti to trhat ne? A pokud to nejak ustoji, tak za par let bude chtit uzivatel 4K a muze kupovat novy PC.

Takze ono to ted staci, ale za 3 az 5 let da dalsich 6.000,- zase za novy PC. Kdezto nasim jsem se rozhodoval mezi Core2Duo a Core2Quad a vzal sem Quad a mel jsem 9 let vystarano, maji ho doted, ale uz to je pres hranici, jak budu mit cas, udelam upgrade.

Nejlevnejsi PC, co jsem stavel bylo myslim za 8.500Kc a to jsem si pomohl bazarem (skrin). Ale i tak to neni zase takovej rozdil za rozumnej komfort.

Mockrát děkuji všem za odpovědi. Na PC bude Linux, příslušenství, monitor, klávesnici, myš apod... Mám. Tedy jde jen o "krabici." Může to být cokoliv, PC, notebook... Ta sestava od M-Pol vypadá skvěle.

A ještě jsem zapomněl dodat, že SSD disk určitě není nutný :) stačí normální, ani nemusí být o vysoké kapacitě. Opravdu budu jen na internetu.

Klasické "syčení" 7k2rpm disků - tedy v zavřené bedně za provozu slyšet není (při rozjezdu si trošku "bzoukne", ale toť vše). Jestli ti jde o chrochtání hlaviček, taky standard (při velkých maloobjemových přesunech dat je to trošku slyšet, nicméně nic tragického). Hlukově je to teda podle mě s jeho 5k4rpm kolegou to samé, ten je ale o poznání zdechlejší (nechápu, proč to lidi kupujou :-)).

WD Blue s 5400 otáčkami je tišší?

Ano je. Zalezi o co ti jde. Jestli nechces slyset vubec nic, tak proste musis jit do SSD. Pokud ti nevadi slyset hodne hodne malo, ale proste to trchu slyset je, tak ano WD Blue 5400ot. je tichy a to tak, ze pravdepodobne zadny tissi HDD neni. WD Blue 7200ot. je rozhodne hlasitejsi, ale neni to taky nijak strasne, na system bych urcite zvolil 7200, na data jako druhy k SSD bezesporu ten 5400.

Je to o tom na co ten disk bude. Pokud tam budou i programy, tak ber ten Ex 7200, jestli je to vyslovene na data jako dokumenty, filmy, hudba, fotky, tak neni duvod nevzit ten pomalejsi ale nejtissi 5400ot. Ja to tak mam take, na SSD je OS + programy + hry a na HDD WD Blue 2TB 5400ot. jsou dokumenty, fotky, hudba a video. Zadne zpomaleni se nekona.

Zbytecne. Vykon Red 5400ot. je velmi podobny Blue 5400ot. a co se tyka spolehlivosti, tak to je spis o nahode.

Edit: Zbytecne (pro domaci pouziti). Ve firme kdyz to odepisou z dani, tak je jina situace, ale doma je inteligentnejsi si koupit co nejlevnejsi disky a koupit si dva - jeden do PC a jeden do krabicky na zalohy.

Jde o spolehlivost a tam jasně RED taky záruka 3 roky ,Blue nejsou žádnej zázrak třeba vs ty levný SG....Jako dvě kila není nějakej ex rozdíl v ceně,co sem ddřív projížděl tak RED největší držáky co psali co je berou po vícero kusech Blue chcípal docela dost,dřív byl rozdíl v ceně velkej teď ovšem minimální a šlo to hodně dolů....

Už mi to vážně nebaví!
Tazatel dostane návrh dle svých preferencí a limitu a tady se rozjede pokaždé "žvanírna" s kravinami, co by kdyby, všeliké "vylepšovačky" ......... a to i bez ohledu nato, že tazatel má už dávno vybráno.
Každý má možnost dát svůj návrh a je jen na tazateli který si vybere - jsou to jeho peníze.

K čemu je moderátor?

Proc?

Tazatel uz vybral, volne tema nevidim jako problem.

Dal jsi mu relevantni navrh, ja jsem mu dal protinavrh takovy odpad nebrat a jedine si priplatit, na to nereagoval, takze zjevne priplatit nechce a pak neni asi jina sance nez vzit to, co jsi mu poradil ty. Je to nahore, nic vic se stejne uz nedozvi, pokud padnul nejaky doplnujici dotaz na disk, tak se poresil i ten, tazateli uz to muze byt stejne jedno.

ja jsem mu dal protinavrh takovy odpad nebrat

To není návrh, ale jen nepodložený výkřik do tmy.
(jinak ta sestava bude mít spotřebu do 100W, takže ten zdroj pojede na nějakých 30% psaného výkonu, navíc se chce taky přesvědčit o poruchovosti a ne strašit "výbuchem")

Ale to,že pokud je více než 5 odpovědí na dotaz,je v podstatě "debata" a ne rady, je tady snad patrné skoro u každého dotazu. Jen si všichni R i A i M plácají játra,jak umí diskutovat,k radám mají daleko. Když tady někdo zmíní,že stolák za 6 litrů je kravina,tak ho málem ukamenují.

Bohužel jsem se k internetu dostal teprve včera, a když jsem se pokusil objednat sestavu od M-Pol, tak mi to hlásilo, že RAM již není v prodeji. Tak jsem se pokusil najít podobnou a zároveň si vyměnil harddisk SSD za klasický, protože myslím, že bych to ani moc nepoznal. Opravdu ale nejsem odborník, takže prosím asi zase nejlépe M-Pol (ale děkuji i ostatním za rady a diskuzi) o posouzení, jestli to takto může být (kompatibilita) a jestli to i bez SSD bude "použitelné":

https://www.alfa.cz/basket.php?items=_37MM013Q8K013NH4013PL9013PNC013AGL0144SA01

Já ji skladem mám. Opravdu? M-Pol myslím říkal, že ano (složení je zdarma), ale já jsem tam i volal a tuto informaci ověřoval. Jen nevím, jestli to skládají automaticky, nebo je třeba něco zaškrtnout. To ještě budu muset zjistit :D

Tak to se omlouvám, že jsem ti vložil slova do úst. :) Nějak jsem si asi místo Alzy zapamatoval Alfu - ale bylo to nakonec dobré. Zjistil jsem totiž, že ač (nebo jsem toto alespoň nedohledal) službu sestavení PC z jejich komponentů nenabízejí, je to možné a dokonce i bezplatné (také si pamatuji dřívější možnost za cca 700 Kč). Musím ještě dodat, že to pak trvá trošku déle, neboť skládání probíhá tuším v Olomouci. PC funguje skvěle a také ze strany Alfa nebyl žádný problém a musím je velmi pochválit, vše proběhlo bez problémů, i když jsem chtěl pak o objednávce pŕidat ještě pár drobností, které jsem zapomněl přidat do košíku, tak byli vstřícní. Tímto tedy ještě jednou děkuji za sestavení PC a dávám zpětnou vazbu a chci i ostatní potenciální zájemce o PC upozornit na tuto možnost.

Dík za zprávu, ale asi by to chtělo "Alfu" požádat o uvedení této služby v nabídce když jí tedy provozují.
(někdy mám z toho kvelbu dojem, že je to jeden velký zmatek a to byl u nás kdysi nejlepší jak nabídku, tak cenami, nebýt naprosto přehledného košíku/součtem i převodem na €, tak už bych návrhy u nich nedělal)