Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Formát USB flash disku nemaže vše.

Poraťe mi prosím s tímto. Mám flash disk 32GB. Občas ho používám, několikrát jsem si dělala ms-dos disk kvůli downgradu biosu, potom linux disk ze zvědavosti a tak různě. Teď ho chci používat pouze pro windows ale. Když ho naformátuji tak vidím pouze 29 GB volného místa. Kouknu na vlastnosti a tam je, že není prázdný ale něco je využito, kapacita je menší atd, atd. Když jsem ho kupovala tak si jsem téměř jistá, že tam poprvé bylo 32GB. Jak to opravit? Co s tím udělat? Jaktože tam je nějakých 100MB dat a já ho vidím prázdnej?
viz. příloha.

na disku zostali zbytky linuxovského súborového systému,ktorý windows formátovaním nevie zmazať,pokial máš ešte k dispozícii MS-DOS/alebo ekvivalenty PC-DOS,DR-DOS/ ,tak dosovským fdiskom treba odtrániť všetky non-DOS partície a až potom bude disk kompletne dostupný pre windows....alebo nájsť podobné nástroje,ktoré vedia odstrániť zbytky linuxu-gparted a spol.....

Presne! Alokačná jednotka!
Pokiaľ sa nastaví malá alokačná jednotka, budú zapisované aj z veľkého súboru malé bloky, tie sú od seba logicky oddelené - to je práve tá "medzera", ktorá spôsobuje, že oficiálne 32GB fleška má vykazované menej miesta. Čím menšia alokačná jednotka, tým viac "medzier" sa musí vytvoriť.
Všetko má svoje výhody i nevýhody.
Malá alokačná jednotka povolí zapisovať malé bloky a tak racionálnejšie vyplňovať obsadený priestor: napr. ak do 1024kB jednotky sa zapíše 1000kB - strata je 24kB priestoru - jednotka je označená ako plná. Ale ak je alokačná jednotka 4096kB - zapísaním 1000kB sa označí ako zaplnená, ale 3096kB je v skutočnosti prázdnych. Ovšem pri tejto veľkosti jednotky je menej logických medzier medzi blokmi.

Z toho viac nevymačkneš:
http://www.surfaceforums.net/threads/flash-memory-actual-capacity-estimates.3268/

Pre poriadok s pokojom na duši pusti na mazanie komplet flešky spolu s prvým sektorom tento xindel:
http://hddguru.com/software/HDD-LLF-Low-Level-Format-Tool/

https://www.slunecnice.cz/sw/hdd-low-level-format-tool/diskuse/

Následne USB flešku naformátuj alokačnou tabuľkou, čím chceš a na akom HW len chceš, odpredu-dozadu.

Děkuji Vám všem za rady. Už to nechci řešit do detailů. Nakonec jsem tedy stejně skončila, po použití toho low level formátu na velikosti 29,2GB volných z 29,3. Takže tam obdivuhodně a neustále lítá nějakých 100MB které nikde nevidím. Zajímavy.