Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem pripojenie na mikrotik z netu

Doteraz spm sa normalne pripajal na mikrotik aj z prace ked som potreboval nieco pozriet, input, 6tcp, 8291 a v src mac adres som mal adresu wifi/eth karty ntb. Po nainstalovani verzie 6.41.1 sa pripojim len ak vyhodim src mac, a v logu vidim nejaku uplne nezmyselnu adresu 00:01:5c:92 atd, pricom napr na wifi v telefone mam 8c:f5:A3 atd (v ramci skusok sa pripajam cez apk mikrotik z trelefonu cez data operatora). Co to je za mac adresa, kde sa vzala ???? Pripajam sa cez mikrotik sn.mynetname.net.

Pretoze to je mac adresa zariadenia, ktore je pred tvojim zariadenim posledne. Ak mas MT bez verejnej IP moze to byt dokonca mac adresa routra s verejnou ip, co je pred nim.
Ochrana mac adresami mimo LAN siet je blbost. Celkovo mac adresy su hlupost, zmenit sa daju preda na hocijakom zariadeni. Pokial sa chces branit ddosom odporucam system 3 poschodi. Cize napriklad ssh, pride novy packet stage1, pride druhykrat stage 2 a tretikrat stage3 a nasledne na to uz ban na 10dni. Cize 3x sa pomylis pri zadavani hesla a MT zacne packety zahadzovat z tvojej IP.

mam verejnu IP od poskytovatela, je na kablovom modeme, ale nie staticka, na blackliste mam momentalne asi 20 IP adries, tie sa pridavaju presne ako si napisal.
Ja viem ze sa daju zmenit, ale nie vsetci to vedia a nie vsetci sa tomu budu venovat.
Len mi teraz vrta hlavou, preco to takto fungovalo s tou starsou verziou . . . .

predch. stav
zapisana spravna mac adresa sietovej karty - mozne pripojenie z netu
zapisana nespravna mac adresa sietovej karty - nepripojenie sa z netu

terajsia situacia
zapisana spravna mac adresa sietovej karty - nepripojenie sa
nezapisana mac adresa - mozne pripojenie
uz som nestihol vyskusat zapisat tu mac co hlasi v logu

akoze uz mi ide len o to, ze predtym to s adresou mojej sietovky v ntb islo, teraz nie . . . .