Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nefunkční automatické chlazení AMD grafiky

Dobrý den,

Mám takový problém, mám grafickou kartu ASUS R9 390 Strix a z nějakého neznámého důvodu nefunguje na nejnovějším ovladači automatické chlazení. Větráky se prostě vypnou a je jim jedno, jestli je teplota 40 nebo 100, prostě se netočí, a proto se mi vypíná počítač. Moje jediná možnost je manuálně si zapnout chlazení na max, když jdu hrát a po skončení ho zase snížit.
Tak se chci zeptat, jestli existuje nějaký program, který to převezme za AMD Radeon Settings (wattman), popřípadě jestli nemáte odzkoušenou nějakou jinou verzi ovladače, kde to funguje.
Nechci moc riskovat, protože když je na grafice vyšší teplota, tak se mi kolikrát nepovede dostat ani do windowsu.

Sestava:
ASUS STRIX R9 390 DC3OC 8GD5 GAMING
MSI gd65 z77
Intel core i5 3570k
4x4GB xm3 Corsair
750w Fortron
ADATA SU800 256GB
WD Blue 1TB

Windows 10 PRO

Předem děkuji za jakoukoliv radu

zkus třeba skočit do BIOSu desky či tam fungují větráky na grafice, měli by se deaktivovat až po načtení ovladače a poběží podle nastavení (třeba semipasivní režim, kdy se rozběhnou od 50°C atd.) jinak můžeš zkusit DDU v nouzovným režimu, aby se resetovalo veškeré nastavení a install clean ovladačů z amd.com

tohle se načte z videoBIOSu grafiky a určitě v něm nemají napsáno, aby fany nejely, to pak řídí ovladač v systému.

DDU je dobrý že s ním resetuješ nastavení všeho atd. já třeba nepoužívám a ani neovírám wattmana (neklikl jsem na accept), protože mám MSI Afterburner a v něm vlastní křivku regulaci větráků

Domnívám se, že nejspíše začíná grafika odcházet a nejste zdaleka první, kdo to řeší. Já ktuálně s 390x, kterou jsem koupil před časem z druhé ruky řeším podobný problém. Grafika doteď fungovala normálně, nicméně nyní funguje pouze pokud odinstaluji ovladač od AMD, resp. když nabootuji Windows do nouzového režimu, kdy se používá vychozí MS ovladač. Pokud nastartuji normálně po zobrazení bootloga Windows se na kartě zastaví ventilátory a přestane fungovat i jakýkoliv obraz - černá obrazovka. Neřeší to ani reinstalace systému, smazání ovladačů, případně instalace starších verzí, atd. Nejspíš tedy půjde o HW problém. Ve 2D karta funguje, ale s ovladačem už ne. Co jsem sledoval na různých fórech, tak podobné problémy s grafikami Radeon řešilo již mnoho uživatelů i před rokem, či dvěma a nenašel jsem žádné pořádné vysvětlení, či řešení tohoto problému. Nejspíš tedy půjde o nějaký problém daný hardwarem, který by (možná) vyřešilo jen přepájení grafického čipu, nebo pamětí, čímž se zabývají specializované servisy, ale nemusí to vést k výsledku v podobě funkční karty.