Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Problematika s relé u Arduino UNO

Zdravím,

pořídil jsem si Arduino UNO. Nakoupil jsem si 5V relátka, abych mohl pomocí arduino ovládat prvky přes relátka. Když v arduino naprogramuju, aby třeba Digital PIN 7 byl ON a změřím ho, tak má hodnotu okolo 4,8V (na prázdno). Když připojím relé na ten samý pin, tak se relé nesepne a když změřím opět PIN 7, tak má pouze jen 3.3V (to je asi důvod proč relé nesepne). Dotaz zní, proč mi spadne napětí na 3.3V, když by tam mělo být 5V ? A když připojím relé rozsvítí se LED kontrolka R7.

Díky za info.

A jak to mas napsané ? Zkus :
* Pro blikani lampy treba, spojeni, rozpojeni..

int pinRelais=7; //promena pro PIN pro ovladani relé, tvuj PIN7
void setup() {
  pinMode(pinRelais,OUTPUT); //pin  OUTPUT
}
void loop() {
  digitalWrite(pinRelais,HIGH); // nech HIGH, (ovaladani spusteni /5V)
  delay(1000);
  digitalWrite(pinRelais,LOW); //3..V
  delay(1000);
}

TiP ~ Podivej se i zde, myslim ze bys mohl dostat nejaké odpovedi ;-) : https://howtomechatronics.com/tutorials/arduino/control-high-voltage-devices-arduino-relay-tutorial/

Napsal jsem úplně primitivní kód:

void setup() {
  pinMode(7,OUTPUT); //pin  OUTPUT
  digitalWrite(7, HIGH);
}
void loop() {

}

Napětí se k relé od arduina dostane, ale je tam jen 3V místo 5V. Zkusil jsem otočit LOW i HIGH.

Koupil jsem toto relé: rele-nt72-2-cs10-dc5v-0-45
A podle datashetu zapojil z arduino výstup z PIN 7 a GND na piny, kde je cívka (ty dva u sebe)

Ako uz bolo napisane vysie nemozes ovladat rele vystupom priamo z arduina, musis pouzit nejaky silovy spinaci prvok (tranzistor napr.) a cez neho spinat rele. Resp. mozes to rele spinat aj na priamo ale len v pripade ze prud neprekroci 20mA (tolko dokaze dodat arduino max na pine), tvoje rele ma ale uvadzany prud rele 89 mA. Takze musis to spinat nejako takto. Ale toto su pomerne dost elementarne veci, takze najskor studuj a studuj, alebo si kup od cinana uz hotovy rele modul pre arduino ktory ten spinaci tranzistor uz ma. Tu mas aj daky kokretny postup aj s vypoctami.

Výstup zřejmě nedodá dostatečný proud. Což je naštěstí dobře, protože kdyby relé přitáhlo, následně by při odpadnutí mohlo ten výstup poškodit vzniklou napěťovou špičkou. Takže :
1/relé ovládat přes přidaný spínací tranzistor
2/paralelně k cívce relé zapojit zhášecí diodu (pokud ji relé v sobě už neobsahuje)