Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno EU Sračka o cookies

Zdravim...

Mam resp. Budem mat SPA hostenu na Github Pages (bez server side)... SPA uklada (bude ukladat) par cookies, na zapamätanie si nejakych preferencii (mozno bude i jazyk), udajov v inputoch (posuvniky, hodnoty v input poloch)

Casti SPA sa budu warpovat do electron a cordova app (Win, Linux, Android)...

Je potrebné tam dávať to oznámenie o cookies ze to pouziva a kde vsade je potrebne aby byle zobrazene?

A jak v pripade zamietnutia uzivatelom si ma to zapametat ze to zamietol?

Řešení:

Podľa slovenskej právnej úpravy používania cookies nie je potrebné získavať od návštevníka súhlas cez špeciálne upozornenie na stránke, pretože návštevník svoj súhlas už udelil/neudelil nastavením svojho webového prehliadača (§ 55 ods. 5 zákona č. 351/2011 Z.z. o elektronických komunikáciách).

Prečo namiesto cookies nepoužiješ local storage?

Podľa slovenskej právnej úpravy používania cookies nie je potrebné získavať od návštevníka súhlas cez špeciálne upozornenie na stránke, pretože návštevník svoj súhlas už udelil/neudelil nastavením svojho webového prehliadača (§ 55 ods. 5 zákona č. 351/2011 Z.z. o elektronických komunikáciách).

Prečo namiesto cookies nepoužiješ local storage?

Ale získava k tým údajom prístup, viď paragraf, na ktorý som odkazoval:

Každý, kto ukladá alebo získava prístup k informáciám uloženým v koncovom zariadení užívateľa, je na to oprávnený, iba ak dotknutý užívateľ udelil súhlas na základe jasných a úplných informácií o účele ich spracovania; za súhlas na tento účel sa považuje aj použitie príslušného nastavenia webového prehliadača alebo iného počítačového programu. To nebráni technickému uloženiu údajov alebo prístupu k nim, ktorých jediným účelom je prenos alebo uľahčenie prenosu správy prostredníctvom siete, alebo ak je to bezpodmienečne potrebné pre poskytovateľa služieb informačnej spoločnosti na poskytovanie služby informačnej spoločnosti, ktorú výslovne požaduje užívateľ

Podľa slovenskej legislatívy síce nie je potrebné zobrazovať upozornenie, ani keby tie údaje spracovával/ukladal, ale aj tak vyvstáva logická otázka, že prečo na ukladanie lokálnych dát používať cookies, keď rovnako dobre poslúži local storage, ktorý na server nič neposiela a tým pádom je celý problém bezpredmentný?

Nie som právnik, ale slovenská firma by sa mala riadiť slovenskými zákonmi (ktoré v tomto prípade implementujú európsku smernicu), takže z pohľadu práva by to malo byť v poriadku.

Osobne európsku smernicu o cookies považujem za nezmysel a som rád, že do slovenského zákona bola zapracovaná takýmto spôsobom. V iných krajinách EÚ sa síce tvária, že upozornenie na cookies niečo rieši, v skutočnosti by mal byť ale súhlas od návštevníka udelený ešte pred samotným odoslaním cookies, takže v praxi je to len a len čistá otrava.

No som rad taky že na Slovensku je ten zakon takto spracovaný. Ja se do zakonov vobec nevyznam, ale snad prvy krat mam dojem ze Slovensky poslanci rozmyslali nad zakonom.

Možno ale v buducnosti rozšírim SPA aj pre Českú "verzi"... jak je to v pripade Česka?

A jak v pripade zamietnutia uzivatelom si ma to zapametat ze to zamietol?

Lidé si vysvětlují mylně význam té hlášky o cookies. To není o souhlasu nebo nesouhlasu s ukládáním, je to prostě jenom oznámení, že se cookies do počítače uloží. Zakázat ukládání cookies jde v prohlížečích samostatně (nejsnadněji přes ikonku vlevo v adresním řádku).

Ja viem že sa to dá zakázať ublockem a pod. ale to bys ako vlastnik nejakej stranky pouzivajucej cookies bys jak donutil vsetkych ktory maju navstivit tvoj web donutit nainstalovat ublock? Tu jde skor o "privetivost" pre navstevnika webu nez pre vlastnika, vyvojara webu.

E: este dobre ze Slovensko ten zakon ma takto, a nie podla EU.

to pak nieje mozne aplikovat sposobom ze to jednou zobrazi a pak uz ne... (nema si jak zapamätať či už zobrazil) aktualny stav je sice možne zistiť, ale to len v tom čase. Neprijde mi to štastné riešenie, teda su situacie kde vy to nebolo mozne pouzit, alebo sa mylim?... Tu jde o zapamätanie si čo uživatel odklikol v minulosti, nez to jak ma nastaveny prehliadac teraz... Malo kto blokuje cookies v nastaveniach prehliadaca.

Druha vec je ze pri kazdom zakazani/povoleni cookie v prehliadaci by sa resetnutlo zobrazenie listy s upozornenim na cookies.

Ale ako ciastocne riesenie sa to da pouzit.

Dajme tomu ze mas prehliadac kde mas nastavene povolene cookies, navstivis web, v tej situacii zvolis nejaku volbu v liste s oznamenim o cookies, pak zakazes cookies a jde zas na ten web, znova povolis cookies a teraz su 2 moznosti:

Pocas zakazania sa smazali aj cookies ktore boli ulozene strankou pred tym nez sa cookies zakazali, dojde k resetu.

Zakazanim sa nezmazali cookies ktore boli ulozene pred tym, iba nove cookies butu zamietnute. Tu k resetu nedojde.

Takze po povoleni sa moze pri prvom nacteni moze chovat oznamenie o cookies (zobrazovat alebo nezobrazovat) inak nez je ziadane. Ak si volbu z pred zakazania nezapamätáš.

Viem ze bezne prehliadace to maju poriesene spravne, ale mozu byt aj prehliadace co to riesia inak.

Ja bych ale reset nechcel. Ale to nastastie neva, lebo na sk ziadnu listu cookies netreba podla Losa a inak ten local storage je taky riesenie.