Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem MySQL AES_DECRYPT špatně řadí diakritiku

Ahoj, navazuju na můj předchozí dotaz (2745852-ktery-mysql-dotaz-je-lepsi)

Mám mysql tabulku kde pomocí aes_encrypt ukládám data uživatelů a pomocí aes_decrypt data zase vytahuju, ale s hrůzou jsem teď zjistil, že když mám například takto uloženo příjmení a vypisuju seznam uživatelů, tak mi to podle toho příjmení blbě řadí - písmenka s diakritikou jsou až na konci

řadím to takto: ORDER BY AES_DECRYPT(SURNAME, SHA2(muj_tajny_kod)) ASC

Co s tím - potřebuju to opravit... Díky moc za pomoc...

pozri si vypis z prikazu:
EXPLAIN nazov_tabulky;

jedna vec je, ze si collation nastavil databaze, ale tabulky, ktore uz su vytvorene maju collation na kazdom stlpci typu char, varchar, ... a tam bude asi este ta nespravna.
Tie treba tiez explicitne zmenit cez ALTER TABLE a modify.