Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Jaký SSD kolem 500 GB do cca 3.000 Kč?

V souvislosti s Black Friday na TS Bohemia jsem zaregistroval, že v poslední době hodně zlevnili SSD disky a nejlevnější 480 GB jsou cenově na úrovni 250 GB před pár měsíci. Původně jsem uvažoval o nějakém 250 GB SSD + 1-2 TB HDD, ale jelikož rychlého místa není nikdy dost, PC je starší (SATA II) a původní 320 GB je prakticky plný, napadlo mě, jestli nebude lepší vzít nejlevnější 480 GB SSD ze této nabídky:

https://www.czc.cz/adata-su650-3d-nand-480gb/222259/produkt
https://www.czc.cz/transcend-ssd220s-480gb/190448/produkt
https://www.alza.cz/kingston-a400-480gb-7mm-d4798613.htm

Který z nich doporučíte?

Jaký SSD kolem 500 GB do cca 3.000 Kč? jege, 16.03.2018

Coze mame 22.5 a ty stale jeste vybiras?

Jeste pockej pul roku, prognozy hovori o tom, ze by SSD meli jit cenou dolu. :-)

Je to vcelku jedno, klidne ten tvuj objev Kingston UV, rozdily oproti tem Crucial MX500 nebo WD Blue jsou male, ale osobne bych zustalu toho Crucialu MX500, mam proste s diskama od nich dobre zkusenosti.

Tak nijak nutně jej nepotřebuji, klidně mohu počkat i 1/2roku, dosavadní PC zvládá, co potřebuji, i když na 320 GB HDD zbývá 2-3 GB a start trvá dlouhé minuty, ale zapnu ráno, vypnu večer, takže to mě to až tak netrápí. Spíš jde o tom, že cca 500 GB pod 3.000 Kč by už stálo za uvažování. Ono ani MX500 není nijak drahý, stojí o 200-300 Kč víc, ale zase je tam o 20 GB víc, je spíše jenom taková psychologická hranice.

start trvá dlouhé minuty

to není normální.
- zkontrolovat smart parametry disku: crystaldiskinfo
- vzhledem z zaplněnému disku tam měl být pevný swap - rozumně menší velikosti.
- když to vždy zapínáš, tak zakázat hibernaci
- stáhnout a zkontrolovat v ms autoruns, co se spouští za zbytečnosti (po spuštění, cizí služby, naplánované úlohy)
- bohužel zrovna tobě nemůžu doporučit odinstalaci zbytečného antiviru, přestože je ti platný jak zimník a kromě zpomalování pc je k ničemu
- promazat tempy, viz nástroj vyčištění disku
- jistě zálohuješ (a máš kam), takže nepotřebuješ na disku skladovat instalačky ovladačů
- před lety jsi řešil duplicity souborů, vzdledem k zaplnění systémového disku uživatelskými daty teddy dodnes nevyřešeno, ani ten bordel nejde přeinstalovat
- když je málo místa a instaluješ office, potřebuješ jen word a excel, ale nikdy powerpoint, access, doplňky pro publikaci
- zamyslet se nad gigabajty stažených souborů

...malým volným prostorem

proto píšu o pevném swapu, o zrušení hiberfile.sys.
v desítkách výrobních pc s w7 nepoužíváme rychlé disky (bo spolehlivost) a žádné minutové brzdy z nich nejsou.

...hromadou nainstalovaných programů, které spouštějí své "launchery" pri startování OS

proč, jaký to má smysl? ms autoruns ti dá dost přesnou informaci a zároveň možnost ten start zakázat.

samozřejmě zarytým instalatérům placeba "internet security" nepomůže ani svěcená.
a doufám, že neřešíš nějakou trosku s méně než 4gb ram, tam jsou jakékoli rady i nákup ssd ztrátou času.

k navrhovanému novému kingstonu: mi u té značky vadí, jak neskutečné až nefunkční sračky dodnes prodává jako flashky. proto její ssd beru spíš jako zajímavost.

Tak už to asi rozseknu, jelikož mám možnost zakoupit SSD s výraznou slevou (přes SZ klidně poradím jak), akorát potřebuji vybrat, jestli Samsung 860 EVO 500GB za 2.667 Kč s DPH nebo Crucial MX500 500GB za 2957 Kč s DPH. U Crucialu MX300 někdo pal, že na socketu 775 mu to dávalo BSOD.

Hned bych vzal nějaký 1-2 TB HDD disk na data. Který typ má dobrý poměr výkon/spolehlivost/cena?

To fakt není. Co Seagate Barracuda: https://www.alza.cz/seagate-barracuda-hdd-2tb-d4426597.htm? Stačilo by mi 1 TB, kde je podstatně větší výběr, ale na zálohování 500GB SSD je 1 TB dost málo a 3TB na starších PC mají problémy.

Jinak jsem již objednal Samsung 860 EVO 500GB, na ALZE jej teď mají za 2.990 Kč https://www.alza.cz/samsung-860-evo-500gb-d5258008.htm a když se k tomu přihodí něco za 1-2 Kč, např. montážní rámeček AXAGON RHD-225 https://www.alza.cz/axago-rhd-225-d246614.htm za 99 Kč, tak se dá použít slevový kód ODPUSTEK333 na 333 Kč: https://www.alza.cz/blackout-friday. A to se vyplatí!

Dík za tip asi ho vemu taky za ty prachy na druhej starej komp.

Osobně pokud nejlevněji tak WD Blue nebo Toshibu kolik toď otázka,cennový rozdili jsou minimální mezi těma TB takže bych volil ty 3TB problém by bejt neměl akorát je jiný formátování v tý velikosti. (jinak v nejhoršim jde vrátit do 14 dnů)

Clanek od ddecka, nedas si rict a furt budes ty pochybne weby cist.

Nicmene vyjma toho straseni je tento konkretni clanek pravdivy. Neni zadny problem od Windows Vista vys vcetne 32-bit OS s disky vetsimi nez 2TB, ktere se musi formatovat na GPT a to za predpokladu, ze nejsou pouzivany jako bootovaci.
Pokud teda kupujes na system SSD + sekundarni HDD, tak muze byt 3TB a Vista s tim nebude mit problem.

POZOR: Nevim, co mas za PC, to hlavni je, aby sis pohlidal podporu GPT na radici SATA na tve desce, pokud nemas hodne obstarozni PC, tak by nemel byt problem, ale radeji si to zkus overit nez ten 3TB disk koupis. Ja bohuzel nevim, odkdy je GPT v radicich podporovano.

Bud rad, asi jsi tam nemel moc nic pripojenyho, takze jsi na zadny problem nenarazil, ale nForce 570 byl hodne problemovej chipset, na kterym nefungovalo kde co. Proto jak rikam, nelze se divit ani 3TB disku, ze nejede.
Stejne tak mas u starych pocitacu omezeni velikosti RAM, tak logicky i u disku muzes narazit. Urcite se preci neda pocitat, ze ti PC bude slouzit vic jak 10 let. Bud ho vyhodis nebo jako ja zakonzervujes a ponechas na pamatku. :-)
Mam uz takhle dve PC (Pentium 200MMX a Pentium 4), obe poustim tak jednou rocne na overeni, ze to furt funguje. Vyhodit se mi to nechce a misto na to mam.

Co připojenýho krom tiskárny kterou nevedu,jinak zvukovky,Tv karty,mobily ad tak všechno to chroupe bez chybky x let.Jako já ho mám jako MMC ten Samsung SSD v akci u skřeta už je na něm a i když to není jak na tom novým zrychlilo se to teď znatelně.Jinak já tu mám ještě 3 komp taky DDR2/Athlon 6400+ + prkna do zálohy i CPU,DDR1 toho sem se zbavil zas tak velkej byt nemám.:-)

Jinak to u skřeta pořád nefachá ty automaty,platil jsem hotově a sem rád než tam mačkat cosi a cpát tam 3 litry.:-)

Pouzivali jsme kdysi nForce 570 v praci na nekolika PC, furt nejake problemy, neco nefachalo, dost jsem se o to tedy zajimal a brzy jsem ze spousty internetovych diskuzi zjistil, ze chyba je prave v chipsetu. Obdobne problemy nestability zazivali lide na ruznych deskach ruznych vyrobcu a spolecnym jmenovatelem byl nForce 570. Jsi asi prvni clovek na svete, kterej na zadnej problem nenarazil. :-)

Hmm, ja tam pro to pujdu v utery, nahodou mam vyjimecne hotovost, tak ji tam asi utratim. Uvidime, radeji bych platil kartou. Dik za info.

On WD Black, kdyz nahodou netrefis kus, tak je taky hodne hlucnej.

Sice ve statistikach ruznych firem vychazi obecne (ale je to od konkretniho modelu) jako nejhorsi Seagate, tak porad je to jen o pravdepodobnosti s jakou si ten vadnej disk koupis a kdyz budes mit smulu, tak je ti jedno, jestli ta pravdepodobnost je u Seagate 10% nebo u WD 5%, pro Toshibu to jiste plati take.

jege: Je to tvoje vec, ale ja bych si zaruku neprodluzoval, ta pravdepodobnost, ze se ti disk pokazi nekdy mezi druhym a tretim rokem je fakt mala. Sice sam uz jsem mel "stesti", ze jsem si koupil Black s petiletou zarukou a on se pokazil v tom poslednim patem roce asi dve mesice pred koncem zaruky, takze jsem vymenou dostal novy. Ale tohle se opravdu moc casto nestava.

Ohledně hluku tak většina HDD co má 7200 ot tak si někdo stěžuje na hluk,já mám třeba Black 1TB a nestěžuju si ,ale nejsem netopýr.:-D

jege: no to je na tobě v tom ti nikdo neporadí,ale mrkni na CZC jak ho má ten SG napálenej skřet.Osobně beru jenom WD nebo sem bral Samsung dokud HDD ještě dělali,k SG moc důvěru nemám ale na ten cos postnul u CZC dost recenzí a nikdo si nestěžuje....

Mel jsem v ruce nekolik Black (doma a hlavne prace) a rozdily v hluku byly dost diametralni. Za me je obecne nejtissi Seagate, ale zase nejvic topi. Mam teda doma nekolik disku od Seagate i od WD a doma teda zatim dva oddelane disky WD Black reklamovan a WD Green az po zarucni dobe, tri roky a neco vydrzel.
Jinak ale ted uz pouzivam jen WD protoze se mi proste Blue a Red zdaji nejlepsi v 5400ot. a jine uz vzhledem k SSD neberu.

Nějak jsem na ST2000DM008 u CZC nenašel žádné recenze a dokonce tam nemají ani cenu: https://www.czc.cz/seagate-barracuda-2tb_3/215406/produkt. Navíc jsem našel nějakou spekulaci, že by to mohl být SMR disk, což není moc velká výhra: https://www.root.cz/zpravicky/nova-statistika-poruchovosti-disku-backblaze-vetsi-maji-mene-poruch/ + https://diit.cz/clanek/recenze-8tb-seagate-archive/zahlceni-disku-do-bezvedomi :-/

Asi tak když sem vybíral HDD a projížděl fora tak nejlíp na tom byl ohledně životnosti jasně WD Red pak Black,ty Blue srovnatelný s SG taky s dvouletou zàrukou.Ale nejčastěji u SG se psalo že zkapal hned po záruce když se konce vůbec dožil,to už nemusí třeba platit dneska ale osobně důvěru v SG nemám.Takže pokud chceš nejlevnější tak bych to zas tak nehrotil bude to prašť jak uhoď výkonem na stejno,na nějaký zmetky narazíš u každého výrobce.