Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem video 8K seká

Zdar, GeForce GTX 1060 6GB-QuadCore Intel Core i7-6700, 3,40GHz-Ram 16GB
Stiahol som nejaké videá s youtube 8K. Niektoré mi prehrá v pohode niektoré sekajú.Chcem sa spýtať či tie parametre sú dostačujúce na prehratie 8K.
Pri prehratí 8K zaťažený procesor na 9% ram využitá iba 4GB grafiku mi ukazuje ,obrázok.
Video Engine mi ukazuje 99% takže asi tam bude problém.
[07828664494599050363.jpg]

To nejseš sám, muj FX-8320 na 4GHz to také nepřehraje. 4K v pohodě, 8K je problém. Je to hlavní vina přehrávače, protože nepoužívá GTX 1060 6GB (mám také), ale jen cpu. A ten na 8K video asi nestačí.
Teda bavím se o VLC a MPC.

Třeba ted muj Celeron G550T nepřehraje bez cukání ani to 4K video. Tak omyl celeron přehraje 4K, ale blbne zvuk. (v mpc)

ono je to stejně fuk 4K video vypadá pak líp i na FHD monitoru

Co to tu zase melete? :-D

Na fullHD monitoru musi zakonite vypadat fullHD i 4K video stejne, protoze to 4K stejne monitor prevede do fullHD, protoze proste nema vic obrazovych bodu, proto vic prehrat nemuze.

Uvedom si, ze Core2Duo melo problemy s 1080p videem.

Takze neni divu, ze dnesni slabe procesory, ktere nejsou od Core2Duo zase tak vzdalene nedaji 4K a 8K.

U me na i7-6700 je 4K v pohode. U 8K jak pisu dole, nejsem si jistej, ze je uzke hgrdlo v procaku a ze nestihal disk, ale urcite to je i pro procesor zahul a v podstate to dneska nema cenu a nema to ani smysl a myslim, ze nikdy to mit smysl ani nebude, bavime-li se o nejakem domacim videu a ne o nejakych kinosalovych nebo profesionalnich ucelech.

Budeš se divit, ale i já pozoruji lepší kvalitu 4K i 8K na hd tv Philips. Než fullHD video. A to zřetelně. Stejně tak jsem poznal rozdíl na vakuovce tv když dělali reklamu na fullHD pořady.

No stačí přepínat rozlišení na Youtube a je tam jasný rozdíl už HD vs FullHD. Upozornuji, že má tv má rozlišení 1366x768.

To je ale enkodovacim algoritmem pri ztratove kompresi. :-)

Preci musite chapat, ze fullHD vam nezobrazi vic nez fullHD a tudiz to musi byt stejny. Pokud je ale fullHD video komprimovano vice a tudiz je jako zdroj koukani se horsi, tak ho logicky vidite hur. Asi to vysvetluju blbe. Proste si predstavte, ze mate nejakej 4K BluRay a projedete ho pri stejnym nastaveni do 4K HEVC a do 1080p HEVC, tak vam vyleze 4K HEVC lepsi vysledek. Kdyz ale nastavite komprimace ruzne tak, aby na konci byl perfektni obraz pro fullHD, tak na fullHD zobrazovadle se provede downscaling stejne perfektniho 4K bud stejne nebo hur, ale nejde to lepe. :-)

Jinak jsem zkousel to 8K video pres procesor a moje i7-6700 to neda. Ovsem nejsem si jistej, ze je problem ve slabem procesoru. Zalezi totiz na pouzitem dekoderu a obavam se, ze nestiha ani disk davat dostatecne rychle data. Na Madshi jel procesor na 90% a zacalo to trhat, na EVR jel na 99% a chvili to bylo OK a potom se jebnul zvuk i video, na WMR9 to slo uplne do kopru, temer statickej obraz, OpenGL uplne vynechaval casti videa a Direct3D byl procak na 50% a chvili to zase vypadalo dobre nez se to cele jeblo.

Vidim to tak, ze dokud to bylo nacachovane, tak to jelo, jakmile se mely cist data z disku, tak byl konec.

Na Youtube jsem se nechytl vubec, nedostatecne rychla linka, takze s ejen tocilo kolecko.

VLC ma tak neintuitivni nastaveni, ze jsem to ani nezkousel. Prehraval jsem to v PotPlayeru, tam jde nastavit vsechno.

Vykreslovani videa v PotPlayeru je v predvolbach - video - modul vykreslovani videa. A dekoder je v ovladani filtru - dekoder videa a tam si nastavite, co potrebujete. Ja mam treba pro H264 CUDA dekoder a zbytek mam default.

fullHD video na fullHD monitoru = 1:1

4K video na fullHD monitoru = 4:1

Takze zatimco fullHD si body odpovidaji a zobrazeni je presne, tak u 4K na jeden monitorovy bod pripadaji 4 body v obraze, z nichz se musi udelat jeden jedinny bod. Ten bude v nejlepsim moznem pripade roven originalnimu bodu fullHD. To je snad jasne. Video tedy nemzue byt lepsi, muze byt jen horsi, pokud ten nove vznikly bod z tech ctyr se nepovede uplne jako original.

Vy mluvite o tom, ze mate na zdroji pro fullHD horsi zdrojovej obraz kvuli nejake kompresi, pak je to fullHD samozrejme horsi. Musis si uvedomit, ze pokud protahnes pres HEVC pri stejnem nastaveni 4K a fullHD video, tak HEVC pracuje na principu, ze cim vic obrazovych bodu je na zdroji, tim lepe komprese dopadne.

jj, proste kdyz je zdroj videa nekvalitni, tak to potom vypada blbe. Me slo o ten princip, ze se budu prioritne zamerovat na kvalitni fullHD. Nakonec, kdyz nekdo na pocitaci neda 4K kvuli slabemu hardwaru a ma fullHD monitor, tak si holt preenkoduje to video do fullHD, pokud to udela kvalitneji nez Google, tak to bude mit to same jako 4K. ;-)

Malinkej rozdil tam je, ale ze bych to nejak vnimal ...

Ono taky jakej mas monitor? Ja na to koukam na 6+2bit, coz bude jine nez kdybych koukal na 8bit, ale ten bych musel pripojovat.

Pak taky nevim, nektere neostrosti v tom fullHD, jestli se to nemuze dynamicky nacitat jinak nez kdyz si clovek zapne 4K, by to chtelo stahnout pro skutecne zhodnoceni.

Jak tu psal, ze videa na youtube jsou Chroma subsampling 4:2:0, tak taky to tomu obrazu neprida.

Komprese by mela byt videt na napisech jako je Samsung v rohu, to se mi zdalo cisty na obouch rozlisenich, takze spis muze bejt trochu jinak nastavenej psychovizualni filtr pro fullHD a 4K, ale neprijde mi opravdu to fullHD tak vyrazne horsi, abych mel chtit 4K, kdyz nemam zadne 4K zobrazovadlo.

Tak,ako som už písal,procák a ram to prakticky nezaťažuje.Akurát to video engine čo sa týka samotnej grafiky je skoro na 100%.Video 4K to prehrám v pohode v pc aj na nete,bez trhania.Video 8K s trhaním na nete v kompe,len niektoré nie všetky.Samozrejme sťahované z youtube.Prehrávač používam MPC,chcem,len poznať názor toho kto sa vyzná či s tým hardwerom by to malo ísť.Poprípade,kde môže byť háčik či v prehrávači,alebo v nastavení grafiky a pod.Čítam tu názory,že 4 alebo 8K neni na full hd vidieť rozdiel.Je to jednoznačne vidieť a rozdiel je veľký.Samozrejme monitor s patričným rozlíšením je o ùplne niečom inom.

Rozdiel vidieť je a ,keď ho nevidíš tak dobre nevidíš.Chápem body a rozlíšenie mne to vysvetlovať nemusíš,ale keď si pustiš na full hd monitore full hd video a 4k tak ten rozdiel proste je vidieť či sa ti to páči ,alebo nie.Ja som sa však pýtal na niečo iné a na to si mi neodpovedal.