Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem PC mrzne, restartuje se, zasekava

Ahoj,

PC mi jednou za par dni zamrzne, takze musim dat tvrdy restart. Z takovehoto freezu bohuzel nejsou zadne dump files, takze aplikace WhoCrashed mi nic nerekne. Obcas se taky sam od sebe restartuje, chybova hlaska rika neco ohledne memory. Nechal jsem jet 11 hodin MEM Test, ale zadny problem to nenaslo. PC se taky obcas tak napul zasekne, jde klikat, hybat s mysi, ale trva priblizne pul minuty, nez se zase rozbehne a jde neco delat.

System jsem formatoval cca mesic zpatky a temer totozne problemy jsem mel i predtim. Graficke ovladace jsou aktualizovane. Avast nehlasi viry.

Sestava:
Windows version: Windows 10 , 10.0, build: 16299
Hardware: GA-970A-D3, Gigabyte Technology Co., Ltd.
CPU: AuthenticAMD AMD FX(tm)-8350 Eight-Core Processor AMD586, level: 21
RAM: 8 GB

Diky za kazdou radu.

Zrejme si "upiekol" grafiku. HW problém.

Ak nemáš HW problém, začni znovu SW, teda systémom:

Neformátuj svoj systém, ako píšeš v dopyte, ani ho nežehli naparovacím manglom, ale:

Stiahni si originál ISO W10,
-Vyrob z ISO na externom médiu (fleške/dvd/br) bútovaciu inštalačku,
-Zmaž systémový oddiel, hlavne maž prvý sektor nástrojom; Diskpart.exe - Clean,
-Nasleduje formát tabuľkou NTFS a potom až nasleduje čistá inštalácia OS z inštalačného média.

Prejdi na verziu 1703 svojej bitovej edície, záplatuj OS a okamžite vypni vyhľadávanie aktualizácií v Registroch Windows, tiež odstav v Services - disable - Background Intelligent Transfer Service (bits), ako aj nastav na disable - Windows Update (wuauserv).

Hardwarovy zasek moze mat akukolvek HW pricinu (zdroj, doska, nejake blbe kontakty v slotoch, prehrievanie chipsetu, alebo menicov na zakl.doske, atd) neda sa to diagnostikovat programom. To je akokeby si chcel podla kontroliek vodica v aute diagnostikovat ze preco bucha zadna naprava.
Diagnostikuje sa to pokusne zmenami v HW alebo v BIOSe deaktivovanim niektorych veci ktore zatazuju menice apod a zistovanim ci to potom prestane. Mozu na to mat vplyv aj ovladace alebo ine chyby OS, hlavne ak to ide mesiac po instalacii OK a az potom zacne blbnut tak to moze byt v OS problem (po nejakej aktualizacii apod). Zacat mozes cistou instalaciou a testovanim v akyej situacii to zacne robit. Ja by som najprv pozrel aky tam je zdroj a skusil v biose vypnuit cstates ci to pomoze. Alebo podtaktovavat veci. Dufam ze to nemas pretaktovane. V BIOSe mozes skusit najprv defaults.

Problemy zacly prave uz po reinstalaci, takze to opravdu bude nejspis HW problem.

Vim, ze kdyz mi to crashovalo vloni, tak to hlasilo velmi casto problem ohledne RAM. Radil jsem se taky tady a radili mi zkusit prostridat RAM sloty. Pak byl chvili klid, nebo se to alespon vyrazne zlepsilo. Ale pak se to zhorsilo, tak jsem reinstalloval system a je to porad stejne.

Mam koupit nove RAMky? Uz jsem zkusil vsechny kombinace slotu (jeden je blokly kvuli CPU).

Zdroj mam tento: https://www.czc.cz/zalman-zm700-glx-700w/145068/produkt

Skus tie RAM moduly po jednom a v kazdom slote (alebo aspon v dvoch ktore su odlisny memory kanal). Ked nepomoze ani iny slot ani iny RAM modul (t.j. po jednom), tak najskor neni vada v RAM.

P.S. k tomu "Obcas se taky sam od sebe restartuje, chybova hlaska rika neco ohledne memory." by si mohol presne skopirovat tu chybovu hlasku. Ale aj tak nejaka chybova hlaska blbeho OS nemoze vediet co je vadne.

Nepisem o kombinacich ale ze mas pouzivat len 1 RAM modul. A potom len druhy. A zakazdym aj v roznych slotoch. Ked to aj potom bude blbnut s kazdym samostatne tak chyba neni v RAM (si aj myslim ze chyba neni v RAM, len ti hovorim ze jak si to este mozes overit ze chyba neni v RAM)

Ok, tak mi ted cely system bezi jenom na 4GB RAM. Pamatuji si doby, kdy jsem mel na PC jenom 8MB RAM. Ale to jsem tehdy nespoustel takove pecky jako Kingdom Come. :)
Uvidime, jestli to pomuze, vyzkousim ruzne sloty a dam vedet.

Btw, jednou za cas mi to pri bootovani systemu zahlasi "Disk Error Occured", ale staci dat restart a uz je to v poradku. Tohle trva uz taky peknou dobu. Mam pomerne novy SSD na system a pak normalni velky disk na data.

Zrejme nemáš čistý problém len a len s RAM modulmi. Máš dostatočne dimenzovaný napájací zdroj s rezervou aspoň 30% nad celkovým príkonom HW pri plnom zaťažení? Pri stolných mašinách sa rezerva zdroja, ako aj kvalitný záložný napájací zdroj (UPS) náramne hodí, lebo výkyvmi úbytku napätia dostáva zariadenie "am blok" na frak.

Tiež vyskratuj Jumperom (vedľa CMOS) Bios do výrobného nastavenia. Odpoj napájanie 230V zo šaltra, prehoď/vyber Jumper a stláčaj/drž napájací gombík na kastni aspoň jednu minútu. Alebo skrutkovačom vyskratuj pod peckou kontakty, detto drž napájanie gombíkom.

SW "default" nastavenie Biosu nestačí, musí sa resetnúť manuálne.

Nemusi robit ziadne caviky, load defaults dnes staci, v cmos uz neni nic, uz sa len pouziva ako hardwarova klavesa load defaults >D

(moze pomoct vybrat baterku ak je zblbnuta intel ME alebo chipset (chipset registre zalohovane cmos baterkou), staci na par minut alebo 10minut vybrat pri vypnutom 230V, netreba nutne nic skratovat)