Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Externí HDD - náhle nízké zdraví

Zdravím,

měl bych dotaz ohledně nízkého zdraví externího HDD. Před 6 týdny jsem si na Alze koupil externí disk Seagate Expansion Portable 4TB (odkaz). Před 5 dny jsem si z něj ještě bez problému přetahoval velké soubory (~10GB). Když jsem si ale před 2 dny chtěl přetáhnout další soubory, disk byl extrémně pomalý (čtení 710 kB/s). Disk jsem několikrát odpojil a připojil, nepomohlo to, takže s cache problém není. Následně jsem ve Windows spustil kontrolu chyb, ta našla možná 2 chyby a opravila je, ale to také nepomohlo. Další jsem zkusil chkdsk (několikrát), žádný problém nenašel. WMIC - status OK.
Poslední, co jsem zkusil byl HD Sentinel, ten hned po spuštění ukazoval, že ex. HDD má problém. Přibližně 2900 vadných sektorů, zdraví 9%. Nechal jsem tedy celou noc běžet nedestruktivní kontrolu povrchu disku. Výsledek viz. obrázek níže.

[20180506_R_ST4000_LM024_2_AN17_V_WCK1_NLFG_0001_surface_full.jpg]

(PS: Před tímto testem v HD Sentinel jsem spouštěl ještě jeden, který jsem ale předčasně ukončil. Po ukončení se k mému překvapení asi na hodinu zvýšila rychlost čtení na 30 MB/s, pak se zase snížila na nějakých 300 kB/s. Druhý úplný test už tento efekt neměl.)

S diskem zacházím velmi opatrně, v podstatě jen leží na stole, a když ho potřebuji, tak jen připojím kabel. Formátovat disk nehodlám, data na něm jsou pro mě důležitá a bohužel je nemám jak zálohovat (rychlostí 710 kB/s by to trvalo neskutečně dlouho).

Předem děkuji za pomoc.

Řešení:

Tak jsem nechal přibližně 30 hodin běžet kontrolu disku v HDD Regenerator (ještě jednou díky za tip, XoXoChanel), podařilo se opravit 3 sektory a disk nyní funguje bez problému. :-)

jednak je to seagate,jednak je to 4TB,tam velmi lahko vzniká softwarový problém s čítaním a zápisom,jednak u externých diskov je vôbec problém zisťovania S.M.A.R.T hodnôt iným softwarom než priamo utilitami od výrobcu,takže na stav zistený nejakým diagnostickým programom sa nedá príliš spolahnúť,zistiť exaktné reálne hodnoty stavu disku obvykle bráni sata-usb mikrokontrolér/prevodník,ktorý je tam implementovaný medzi vlastným rozhraním disku a prípojným miestom,ktorým sa pripája k počítaču,takže diagnostický program často diagnostikuje internú cache prevodníku/mikrokontroléru miesto samotného disku,kedže autor nejakého programu nemusí poznať presné zapojenie,ktoré zrealizoval výrobca......

Oficiální program od výrobce - SeaTools - jsem zkoušel několikrát, ale očividně ten program dělal někdo "na koleni" během obědové přestávky, protože je hrozně nestabilní a při pokusu vyhledat a opravit chybné sektory (k tomu je program určen) skončí pokus chybou, protože při testu byl nalezen chybný sektor, což je vlastně paradox.

S tím ale už nic neudělám. Samozřejmě jsem si prošel všechny možné recenze, abych věděl, co kupuji, ale nikdo s tímto diskem neměl žádný problém. Vím, že čím je větší kapacita, tím je větší šance chyb, ale vzhledem k recenzím jsem neměl důvod se obávat.

Zero-fill jsem nezkoušel a ani nebudu, radši disk reklamuji s tím, že je tu i malá šance chyby něčeho jiného než zrovna datových oblastí samotných (třeba hlavy). Pak by bylo možné jen vyměnit součástku, ale o data nepřijít.
Ale ten HDD Regenerator vyzkouším, díky za tip.

radši disk reklamuji s tím, že je tu i malá šance chyby něčeho jiného než zrovna datových oblastí samotných (třeba hlavy). Pak by bylo možné jen vyměnit součástku, ale o data nepřijít.

závidím ti tvůj optimismus.

jen tak cvičně: nechal sis zobrazit smart parametry disku?

pro příště: kupovat velké usb disky je rovnou žádanka na zrátu všech jejich dat.

Reklamuj určitě, ale data z něj napřed překopíruj na jiný disk, protože se s tím nebude nikdo "srát" a měnit elektroniku nebo dokonce plotny či hlavičky. Většinou vymění po otestování celý disk. A zálohuj zavčasu, dokud to jakž takž funguje.

Ideální je koupit rámeček a disk zvlášť, než tyto výtvory.

1) tieto externe disky v roznych krabickach sa zvycajne varia vo vlastnej stave a to im nerobi dobre - hrozi nahla diskova prihoda
2) pokial mi je znamo tak zrovna tieto 2,5" velkokapacitne disky (2TB a viac) su vsetky sindlove, co nebude zrovna zaruka dlhej zivotnosti. Asi ten disk uz ani nevie precitat po sebe co zapisal.