Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Kam namontovat M.2 disk

Koupil jsem tuto základní desku https://www.asus.com/cz/Motherboards/PRIME-Z370-A a k ní budou dva M.2 disky: WD Black NVMe (novější variantu https://www.wdc.com/products/internal-ssd/wd-black-nvme-ssd.html) jsem už koupil a brzy se chystám koupit Samsung 970 EVO.

Na WD Black chci mít Windows a software, na Samsungu budu editovat video.

Na základní desce jsou pro M.2 disky dvě pozice - jedna pod procesorem, druhá úplně dole pod pasivním chladičem.

Rozhoduji se, kam který disk dát.

Zkouším nad tím uvažovat selským rozumem - systémový disk se asi bude víc zahřívat, tak bych ho šoupnul na desku dolů pod ten pasivní chladič, který tam k tomuto účelu asi bude sloužit?

Někde jsem ale četl, že systémový M.2 disk se má montovat hned vedle procesoru. (Procesor mám Coffee Lake i5-8400 ofukovaný chladičem SilentiumPC Fera 3 HE1224).

Nemůžu se rozhodnout. Nebo je to jedno a neřešit to?

Ono je to celkem jedno. Rozum velí dát používanější disk (systémový) na více chlazené místo, ale ten rozdíl teplot tam zas tak velký nebude (tipuju max tři Celsia). Pokud máš dobře vyřešený airflow v bedně, nepoznáš to.

Zkouším nad tím uvažovat selským rozumem-tak jím uvažuj a porovnej parametry ssd disku+ desky a podle toho ssd osaď.
Co se týče samsungu a edice evo tak bych si tuto koupi asi rozmyslel.Pokud samsung tak jedině verze pro.