Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Instalace *.tar.gz a *.tar.bz2

Dobrý den,
používám Linux Ubuntu a když chci instalovat programy, které nejsou v repozitářích, někdy mi jejich výrobce slušně nabídne ke stažení *.deb balíček, jehož instalace je snadná, ale často u některých programů mi jejich výrobce bohužel nabídne ke stažení a instalaci jen archiv *.tar.gz nebo *.tar.bz2. Co s tím? Jak takový program nainstalovat? Prosím poraďte. Děkuji.

To je archív, rozbalit někam. Bývá tam soubor read.me kde bývá popsána instalace. Je-li to zdroják, tak instalovat pomocí svaté trojice: makce clean, make, make install. Stejně je nutné přečíst, jaké knihovny to k sobě potřebuje. Napiš co v to je za program, po rozpakování se může přímo objevit instalační balíček rpm nebo deb. Těžko lépe poradím, když nevím, co je uvnitř, postupy mohou být při instalaci různé.