Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno problém s obsahem disku D:

Dobrý den, prosím o radu s následujícím problémem:

Nedávno jsem si koupil nový notebook (Asus ROG Strix GL502VM), který obsahuje 1TB disk. V poslední době se mi ovšem vedle disku C: (1TB) objevil v tomto počítači i disk D:, který má dle údajů kapacitu 498GB a zbývá na něm už pouze 43MB místa... nemohu to říct jistě, ale myslím, že tento disk D: tam předtím vůbec nebyl. Když ho rozkliknu, neukazují se mi žádné soubory (ani když dám "zobrazit neviditelné soubory"). Navíc všechna data (OS, filmy, hry, hudbu apod) mám uložena na disku C: a ten i tak má zaplněno pouze 560GB...

Mou otázkou je, co s tím? Stále se mi ukazuje hláška že je disk D: plný... mohu ho formátovat/nějak vymazat? Nebo alespoň nějak zobrazit soubory, co jsou na něm? Jako antivirus používám Avast free, tak snad to není nějaký vir nebo tak...

Prosím pomoc,
děkuji moc za odpověd :)

Řešení:

Další možností je Minitool Partition Wizard - free správce disků, nemusí se ani instalovat.
Pravá myš a odstranit písmenko
Já mám recovery oddíl na disku se stejnou velikostí bez písmenka

Budeš to muset udělat přes diskpart (není to úplně pro laika).

Smazání není dobrá rada, je to WinRE oddíl, který slouží pro obnovení a opravy systému (jde se do něj z Nastavení). Ne, že by se bez něj nedalo žít, ale stačí mu odebrat to písmeno a nebude obtěžovat. Není to "klasický" OEM oddíl s "firemní" image.

Za úvahu stojí i přeinstalace, ale to bys musel zálohovat data a instalovat znova ovladače a programy. Možná by stačila i oprava systému z instalačky (se zachovánám dat a programů).

Daj sem sken monitora so Správy diskov.

Ak sa jedná o logický oddiel na ktorom nemáš svoje dáta, smelo tento oddiel najprv odstráň, naformátuj NTFS, spoj ho (merge) s vedľajším oddielom.

Ideálne je riešenie mať pevný disk logicky rozdelený na dva oddiely. C:\ - primárny, na systém a D:\ - na zálohy, SW, vlastné dáta.

Niektoré mašiny disponujú s Recovery oddielom, je bez písmena, cca 20GiB na ktorom sa povaľuje OEM verzia so zálohou čistého OS pre prípad obnovy do výrobného nastavenia.

Je to systémový disk s recovery, má přes 400MB.
Dnes jsem řešil podobný případ a rady na netu jsou přes politiky zakázat to upozornění.

Další možností by bylo disk rozšířit o pár dalších MB, ale to už by chtělo znalost existujícího rozložení disku apod.

Máš recht, jedine zaberie lobotómia, prípadne kladivo.

Fix, mne nejde povoliť hriadeľ na hnacích, pôdnych "hakenkraisoch" rotavátora, tri dni močím spoje molybdnénom, brzdovou kvapalinou, nahrievam pištoľou a k šperku sa nedopídim.

Jak se zruší to hlášení taky nevím, jen vím že to nějak šlo (zašktávalo se, které disky se nemají hlídat). Řeším to odebráním písmene (kromě C a L mám všechny disky řešené přes přípojné body).

Odebrat písmeno je jednoduché. Ve správě počítače (computer management jde se tam přes ovládací panely > nástroje pro správu nebo přes příslušenství > systémové nástroje) si zvolte správu disků. Tam by měly být vidět všechny disky (včetně CD, Flash...) a jejich oddíly v dolní části okna a v horní potom oddíly. Vás zajíma ta spodní, kde jsou znázorněné disky. Na oddíle, kde máte přidělené písmeno D klikněte pravým tlačítkem, a vyberte změnit písmeno disku (tato volba se v různých verzích windows drobně liší), v okně které se vám otevře dejte odebrat. To písmeno obvykle zůstane přiřazené do restartu, kvůli tomu, že by se nějaký program na písmena spoléhal. Dosud jsem se nesetkal s tím, že by tento postup nefungoval. O práva správce si ten program řekne sám. Teď mám před sebou linux, takže jsem to psal po paměti (ne že by se to v linuxu nějak lišilo, snad až na takový deail, že linux nemá písmena disků jenom přípojné body), snad jsem tedy žádnou důležitou informaci nevynechal.