Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Mikrotik adress list

V adress liste (Ip-firewall) mam nadefinovane nejake polozky, napr na ucely testovania a ucenia som rozdelil rodinu na podsiete, ja mam svoju /28, jedno dieta ma /28, obdobne druhe dieta, guest a pod. Potom mam nastavene este deti /27 - nastavene tak, aby obsiahlo rozsah oboch deti /28. A teraz : manzelka sa prihlasi telefonom, ok, nic sa nedeje. Syn sa prihlasi telefonom, ipadom, nic sa nedeje. dcera sa prihlasi telefonom, vytvori sa dynamicka polozka v adress liste s nazvom Deti s jej IP adresou, ja ked sa prihlasim, tak sa mi vytvori dynamicky zaznam s mojou IP s nazvom Ja, aj ked mam zadefinovany rozsah /28. Ale ked sa prihlasim s ntb, ktoreho staticka IP spada do rozsahu adress listu Ja /28, tak sa dynamicky zaznam s mojou IP nevytvori.
A teraz otazka: Ked sa niekto pripoji, mam sa vytvorit dyna. zaznam alebo nie? Ktora je spravna moznost? MAm hladat preco sa ostatne nevytvaraju alebo preco sa niektore vytvaraju ? Ktore je korektne?

v ip/firewal/adress list mam nadefinovane ip pre jednotlivych uzivatelov. Ale nie konkretne IP, ale ako podsiete /28 napr pre mna je adress list s nazvom JA a adresou 192.168.1.16/28, prve dieta 192.168.1.32/28 a pod. pre kazdeho clena rodiny. Kazdy ma na zariadeni staticku IP zodpovedajucu z jeho rozsahu. Napr pre mna by to mohol byt tel .20, ntb eth .21, ntb wifi .22, tablet .23 atd.
Problem je ten, ze ked sa prihlasi manzelka s telefonom, tak v ip/firewal/adress list sa nic neudeje. Ale ked sa prihlasim ja s telefonom do siete, tak v adress liste pribudne dynamicka polozka s nazvom JA a mojou konkretnou IP adresou telefonu, takze tam mam polozky 2 : JA s adr. 192.168.1.16/28 a JA 192.168.1.20 napr.
Otazka znie, co je korektne, ked sa nevytvori tento zaznam, alebo ked sa vytvori. Preco pre jedneho sa vytvori a pre druheho nie.

ked sa prihlasi dos siete jeden telefon, tak sa mu vytvori v adres liste zaznam (oznaceny D - dynamicky), a pre iny prihlaseny sa nevytvori, otazka je ze preco pre jeden ano a pre druhy nie. Co je spravne, ma sa vytvorit ci nie?

Splietas dokopy dve veci. Po priradeni dhcp je klient bez statickeho zaznamu oznaceny v leases pismenom D.
Addres list v polozke firewall sluzi na oznacenie kleintov, ip adries a pod a to bud automaticky na zaklade pravidla alebo pridanim zaznamu rucne. Typickým prikladom je blacklist ip adries, ktorý potom blokujeme na firewalle cez tento list.

Dovolil by som si odporovať, všetky zariadenia v rodine majú statickú IP, jeden podrozsah je priradený pre dhcp (nad. 200) pre návštevy-tj zariadenia co nemajú statickú IP. Napr. Syn ma priradené na telefón 192.168.1.50, staticka ip a po prihlásení sa zobrazí aj v adress liste s touto ip ako D. Manželka obdobne ma priradené ip na telefón, ale keď sa prihlási tak sa v adress liste neobjaví.

V akom address liste? Ten je predsa pod polozkou ip-firewall a co to ma spolocne s s polozkou ip-dhcp server?
Adress list vo firewalle nema predsa nic spolocnou s priradovanim adries v dhcp servri.
A nehovor mi, ze mas v dhcp jednu mac aj ako staticku aj ako dynamicku, to mozne nie je.
Nechces sem hodit radsej nejake screeny, uz ma nebavi vestit, co to vlastne riesis.