Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Programovanie CNC

ahoj,

bol som oslovený pomôcť s novou CNC mašinou dovezenou z Číny, viď foto. Človek, ktorý sa staral o starý dosluhujúci stroj už žiaľ nežije. Podpora k tomu nie je žiadna.

Je k tomu dodaný sw Artcam 8.1, inštalačka je z roku 2006(!). Zatiaľ som to neskúšal, netuším, či to vôbec pôjde na Win7 alebo budem musieť zháňať stroj s XP.

Venuje sa niekto niečomu podobnému? Viac info momentálne nemám, takže veľmi neviem, čo sa vlastne spýtať.

Potrebujem sa v tom zorientovať, takže zatiaľ predbežné (a možno aj nezmyselné otázky), ak bude treba viac info pokúsim sa zistiť:

- Ako sa zvykne pripájať PC k tomu stroju? Cez sériový port?
- Ako sa to programuje? Každý výrobca má svoju sadu inštrukcií? Alebo je to zjednotené/univerzálne?
- Čím začať?
- Na čo si dať pozor?
- Poznáte niekto ten soft?
- Čo by som mal vedieť a neopýtal som sa?

Bojím se, že takto se to normálně nedělá. Tyhle stroje někdo musí nainstalovat a rozchodit, pak následuje zaškolení obsluhy.
Máš nějaké zkušenosti s programováním obdobných CNC strojů?
Probíhá to nějak tak, že dostaneš výkres, udělaný v nějakém CADu. Ten se pak exportuje jako sada příkazů pomocí nějakého postprocesoru pro CAM software, ve kterém se pak řeší konkrétní věci - nástroje, dráha... Musíš vědět jaký nástroj a jakým způsobem daný nástroj použít.

CAM software zvládá právě to programování, jde v něm i kreslit výkresy (pokud jsou jednoduché), zvládá simulace obrábění a export výkresu do příkazů pro konkrétní stroj. Modli se, aby ten soft byl v angličtině.

Jako firma byste měli co nejdřív sehnat někoho, kdo tyhle stroje programuje minimálně na to, aby vás zaškolil.

Připadá mi to podobné, jako by si firma koupila stožárový jeřáb, dali to na starost Frantovi ze skladu, který jezdí s vysokozdvižným vozíkem, aby to obsluhoval.

No to tvoje prirovnanie je viac ako trefne :-) Doviezli si to priamo od vyrobcu. Ak som dobre pochopil, nemaju na to nikoho, kto by im to rozchodil ale udajne uz stroj funguje (neviem, ci to neznamena len to, ze svieti kontrolka ON).

Ja sa im prilezitostne staram o PC. Nejake programy som kedysi robil, nie vsak pre CNC. Uvidim ked ten soft nainstalujem. Musim sa ale rozkukat, lebo sa v tejto problematike ozaj neorientujem.

Skutocne potrebujem minimalny zaklad, ako to pripojit, ake mam moznosti prikazov, nastrojov, jednoduchy priklad vyfrezovat nejaky mini vzor atd.

Otazka - robil si nejake programy pre CNC? Pripadne niekto iny tu na fore?

Dělám na CNC frézách/centrech už skoro 25 let, ale v Heidenhainu (TNC150/407/426/426/430/i530). A pořád ještě mě to hrozně baví :-) Na Fanucu jsem byl pár let a něco udělat ručně v géčkách je strašnej opruz. Pár specifických maker jsem vytvořil, kluci je používají dodnes. Sám mám doma CNC vlastnoruční výroby, ale vše dělám přes CAD/CAM. Ale je ovládaný přes MACH.
Ohledně tý čínský mašiny... má LAN i USB, takže nejspíš nebude problém s přenosem. Možná přes sdílený adresář na PC nebo ftp, musel bys projít manuály nebo nastavení v mašině

stroj vyzerá ako dokonalá kopia stroja od OCS System GmbH Germany,nevylučujem,že to čínsky výrobca vyrába s oficiálnou licenciou,pokial tam je zachované všetko,čo má mať,mal by sa dať programovať cez sériový port alebo usb-resp. súčasťou/volitelnou/ je aj prídavný počítač,cez ktorý sa to dá programovať,nastavovať a obsluhovať priamo,ArtCAM 8.1,pokial je to originál soft od Autodesku ,beží pod wxp/win7/win 8,pod win 8.1 je už doporučené upgrade na min verziu ArtCAM 2013,pozor ,verzii ArtCAM 8.1 končí oficiálna podpora v novembri 2018.........

To ako vazne Teheran? Normalne som si overil telefonnu predvolbu, ci to nie je vtip :)

Ale ze to nie je vtip som zistil hned ako ma po par strankach zablokoval ich firewall: Your connection to this server has been blocked in this server's firewall. You need to contact the server owner for further information. Your blocked IP address is...

Neviem, ci si nemylia Slovensko a USA :) Skusam teda oklukou cez vpn.