Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem proč se pro filmování "doporučuje" shutter angle 180° (neboli fps=2/čas expozice)

Zajímalo by mě, proč "profici" od filmu doporučují použít při točení filmu expoziční dobu rovnou 0.5/ framerate (tedy shutter angle 180°) například pro 25fps expoziční čas 1/50s. (Jde asi téma, o kterém se "profící" dokážou hádat nekonečně, podobně jako apple vs android nebo benzín nebo nafta)
Že pak takový film prý vypadá přirozeně.

Chápu že příliš malý shutter angle (krátké expoziční časy) vytvoří dokonale ostré snímky, které ale by mohly působit stroboskopicky.
Naopak ale nechápu proč rovnou nedoporučí shutter angle vyšší, například > 180° až do maximálních 360°.
Má to nějaké racionalní vysvětlení, nebo jde o zkušenost? Nebo to vychází nějak z typů pohybu, které se vyskytují na scéně.

> Wikan:
Takže je to právě "odzkoušená" rychlosti, při které je motion blur nejpříjemnější pro oko? Nebo je v tom něco složitějšího? Motion blur (potažmo vjem na obrazu) závisí také na(úhlové) velikosti plátna a také na rychlosti pohybu objetku?
- v souvislosti s posledním: Je třeba i nějaká poučka, jak rychle by se měly objekty ve filmu pohybovat (a také asi rozdílné hodnoty platí pro panning panoramata a pohyb věcí)?

> truhlik:
Čem nerozumíš Exp. časy se udávají obvykle ve formě 1/xsekundy. Čili stačí vzít x a vynásobit. (Expoziční doba snímku nemůže být delší než 1/framerate, to by se pak prolínaly)