Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Reboot and select proper boot device or insert boot media in selected boot devic

Zdravím, pořídil jsem si novou desku a nyní když do ní zapojí oba disky a mechaniku vyskočí mi hláška "Reboot and select proper boot device or insert boot media in selected boot device". Když však mechaniku nezapojím tak naběhne idos že kterého tedy pořádně nevím jak se dostat (nejsem nějak zdatný v IT). Nějaké rady

ťažký pôrod v prípade, ak nemáš vytvorené bútovacie (zavádzacie) médium určené ku korektnej inštalácii Windows.

Ak ho máš skutočne vytvorené, je funkčné(!!!) hlavne určené na bútovanie Windows z ISO, mačkaj po reštarte PC po jeho po zasunutí nejaký kláves "F".

Časom sa to otelí.

Totižto Bios nedokáže detegovať aktívny a primárny oddiel konkrétneho pevného disku na ktorom sa nachádza zavádzač spolu s bootmanažérom.

Zrejme nemáš na diskoch žiaden OS. (Mám málo informácií z tvojho dopytu)

Musíš použiť z bútovacieho média (ISO Windows) nástroj Dispart.exe, spustený v cmd.exe:

diskpart.exe

list disk
select disk (vyber si disk, ktorý bude primárny určený pre Windows)
clean

list disk
create partition primary
select partition (Vyber si oddiel pevného disku pre zavádzač)
active

Nevykonaj pri dvoch fyzických diskoch operáciu krížom-krážom tak, že na jednom pevnom disku bude systém Windows (primárny oddiel) a na druhom fyzickom disku bude iba zavádzač (bootmanažér). Aj to sa stáva v prípade BFU.

Zavádzač (aktívny oddiel má veľkosť cca 100-350MiB, bude bez písmena) a primárny oddiel pre Windows (C:\) tvorí zostatok voľného miesta na detto disku v prípade x64 bit. OS.

Pre teba bude ideálne nástrojom Diskpart zmazať oba disky (Clean) a z bútovačky ISO Windows spraviť čistú inštaláciu na primárny pevný disk.

Sekundárny disk najprv odpoj od kabeláže, aby celá inštalácia OS prebehla výhradne na jednom pevnom disku.

Sekundárny disk zapoj až po rozchodení Windows. Ten si v Správe diskov s pridaným HW poradí.

-------------------------------------------------------------------
Ak je na diskoch nejaký systém, musíš opraviť zavádzací sektor

Bootrec.exe /FixMbr

*.* /FixBoot

*.* /ScanOs

*.* /RebuildBcd

Lenže po výmene ZD nemá zmysel opravovať zavádzací sektor, lebo ak by bol nainštalovaný Windows na niektorom disku, nenačíta sa z dôvodu zmeny HW - ZD spolu s Biosom. Presná konfigurácia pôvodného HW, ovládačoch, je uložená v Registroch a systémových súboroch Windows. Pôvodný Windows na disku by padol o.i. aj na integrovanej grafike novej ZD.