Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jiná IP adresa na WAN v routeru než na webu

Zdravím lidi,
nedávno jsem si všiml když jsem řešil jeden problém, že na routeru co mám doma mám nastavenou adresu např. 10.x.x.x, ale když se podívám na web např. mojeip.cz tak adresa je zcela odlišná např. 109.x.x.x.
Může mi prosím někdo poradit jak je to možné ? Nebo jestli to něčemu vadí ?
Potřebuji se doma zařídit VPN a ten člověk co mi to má nastavit řekl, že ta 10.x.x.x je špatně, tak by mě zajímalo jestli by to mohla být ta 2. co jsem našel.
Další otázkou je to, jestli mi půjde internet, když na WAN do routeru nastavím pevně tu adresu 109.x.x.x.

Děkuji za odpověď.

Adresa 10.x.x.x se používá pro interní sítě, v tomto případě pro síť tvého poskytovatele internetu
Adresa 109.x.x.x je adresa, kterou vidí internet zvenku tvého poskytovatele (jeho WAN rozhraní).
Tvůj poskytovatel ti nedal veřejnou adresu, takže jsi ještě za jeho routerem.
Abys mohl přistupovat zvenku (z internetu) k sobě, musíš požádat svého poskytovatele internetu o veřejnou IP adresu, nejlépe statickou (takovou, která se nemění)