Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem NAS Synology DiskStation DS218 vs. DS218j

Zdravím, budu pořizovat NAS a rozhoduji se mezi Synology DiskStation DS218 a DS218j.
U dražšího modelu DS218 se uvádí, že "obsahuje převodní systém s hardwarovou akcelerací a podporuje kodeky H.264/H.265 1080p a H.265 4K". Jenže jsem viděl provozovat levnější "j" model, konkrétně DS215j a ten zmiňovaná videa také přehrával. Resp. přehrávala je jak TV přes DLNA, tak i multimediální přehrávač s KODI připojený přes protokol NFS.
V čem je tedy výhoda dražšího modelu DS218 oproti DS218j? Jasně, hardware má lepší, ale jak se to pozná při provozu? Bude to třeba tak, že TV přes DLNA film přehraje i kdyby ona sama kodek nepodporovala? Nebo v čem je rozdíl? Pač jak jsem psal, tak přehrávání funguje i z levnějších "j" modelů.

Ještě doplňující dotazy:

1) Pokud budu používat např. multimediální centrum nebo TV, které umí video zpracovávat samy o sobě a nepotřebují tak uváděný převodní systém s hardwarovou akcelerací, nebude jim to NAS i přesto všechno převádět? To by pak bylo myslím kontraproduktivní.

2) NAS bude sloužit víceméně jen jako úložiště videa a fotek. No a jak jsem psal v dotazu výše, nepotřebuji převodní systém s hardwarovou akcelerací. Když tento převodní systém nebudu využívat, bude pak vyšší HW výbava dražšího modelu DS218 (lepší CPU, více RAM) vůbec k něčemu?

OK, stručné a jasné :-)
Se mi nechtělo kupovat ten nejlevnější dvoudiskový Synology (DS218j), říkal jsem si, že alespoň větší RAM a výkonnější CPU budou lepší investicí do budoucna. Ale pochopil jsem, že by to spíše byly vyhozené peníze.

Otázka:
2) NAS bude sloužit víceméně jen jako úložiště videa a fotek. No a jak jsem psal v dotazu výše, nepotřebuji převodní systém s hardwarovou akcelerací. Když tento převodní systém nebudu využívat, bude pak vyšší HW výbava dražšího modelu DS218 (lepší CPU, více RAM) vůbec k něčemu?
Odpověď od fleg-sk:
Nie

No a já jen říkám, že si jednoznačnou odpovědí "nie" nejsem jist...

Jo, tak tohle by mě také zajímalo. Budu nahrazovat starý NAS a přemýšlím, zda koupit DS218j nebo rovnou "plnohodnotný" DS218. Předpokládám, že do budoucna budu vždy mít nějaké zařízení, které bude samo o sobě schopné uložená videa přehrát (TV, MMC, apod.). Ale tak nějak očekávám, že s lepším procesorem a větší RAM budu mít do budoucna rezervu...

viz porovnání

Jsem to ještě trochu studoval a asi vezmu DS218. Se mi líbí více. Ale zajímala by mě jedna věc. Jak při přehrávání videa na TV poznám, zda je či není video transkódováno? Pokud moje zařízení (TV, MMC - multimediální centrum) umí dané video přehrát, tak přece nechci aby bylo ještě transkódováno...