Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Jaký SSD zvolit? 2,5" nebo M.2?

Ahojte, chystám se upgradovat moje PC a nahradit malý SSD disk. Chci koupit 1 TB SSD a rozhoduji se mezi klasickým 2,5" SSD SATA a mezi M.2. Konkrétně zvažuji pořízení buď WD Blue 3D NAND 1TB nebo Samsung 860 EVO 1TB.
Který byste doporučili? Rychlosti i ceny SATA i M.2 jsou stejné. Jediné čeho se trochu bojím je případné přehřívání M.2. Přeci jen nyní mám 2,5" SSD umístěné za předními ventilátory v case. M.2 disk myslím tak dobře ofukovaný nebude.
Mimochodem desku mám Asus Z170 PRO GAMING.

Osobně neznám mezi nimi rozdíl co se týče mechanicky (abych nedostal zjeba od mistra M-Pola) ale z praktického hlediska se SATA disk lépe větrá. Což je v důsledku jedno, když máš dobře větranou skříň, moc tohle řešit nemusíš. Navíc Samsung třeba na svých SATA discích zavedl 3D ukládání dat, ve zkratce jde o to, že data mají delší trvanlivost a je větší šance na jejich uchování (pro lajky, SSD disky nejsou bezchybné). V tom osobně vidím asi jedinou výhodu.

Pouze blbec o sobě nepochybuje.

To na tebe sedí perfektně. Udělám Mlokovi a tobě službu, odejdu :-) Nemám už na to se tu hádat s dětma, někdo, kdo tu minule neuměl ani zapojit větráček, mi káže o znalosti HW. Po fiasku na Skype už toho mám tak akorát dost. Lituju jen ty ostatní lidi, co musí ty tvoje a Mlokovy blafy číst (kam se poděla naše koza, to fakt nemám páru). Většina sem dojde pro pomoc a chytne blba jako ty nebo Mloka, no to žeru :-) Beze mě, z tohohle fóra se reálně stalo Živě bez šance návratu. Nechť děti vyhrají, mějte se...

//Edit: Až teď mi vlastně došlo, že jste docela dobrá sestava :-D Člověk co moralizuje a sdílí citáty, puntíkované cosi, co nemá o ničem nejmenší páru a je rád, že zapne stream a šachy, a anonymizér v podobě kozy :-D Fandím vám ;-)

Osobně neznám mezi nimi rozdíl co se týče mechanicky (abych nedostal zjeba od mistra M-Pola) ale z praktického hlediska se SATA disk lépe větrá.

Sata disk sa vetra lepsie proti comu? Proti M2, alebo SASu, ci iscsi? Co je to sata disk? Disk pripojeny sata konektorom nie?

Navíc Samsung třeba na svých SATA discích zavedl 3D ukládání dat, ve zkratce jde o to, že data mají delší trvanlivost a je větší šance na jejich uchování (pro lajky, SSD disky nejsou bezchybné).

Svata prostoto...3D neznamena vobec to, co si tu nataral, 3D znamena, ze Samsung zacal ukladat na seba NAND, cim zvacsuje kapacitu, ale urcite nie trvanlivost. Kedze Nand su ulozene vertikalne ovela horsie sa chladia a tipujem, ze toto bude prave slabina tychto diskov. Je to presne naopak 3D je skor kurvitko, ktore moze sposobit, ze data odidu skor akoby mali.

Pokud to bude pouze SATA M.2 (coz oba vybrane jsou), je to celkem jedno. Drobna vyhoda na strane 2,5" je snadnejsi chlazeni. Vykonnejsi jsou PCIe NVMe M.2 disky, takze WD Black treba. Ale jsou o neco drazsi. Jestli to za ty penize stoji... tezko rict. Papirove je to nasobne rychlejsi, subjektivne to ale az takovy rozdil neni (naproti tomu prechod z klasickeho disku na jakykoliv SSD je citit hodne)