Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem SSD - Problém s vyšší teplotou?

Dobrý den,

V poslední době se mi výrazně přehřívá SSD.

Vím, že to dost ovlivňují současná vedra. Stačí pouze nechladná noc v rozehřáté místnosti a SSD má při zapnutí přes 20 stupňů (předtím to bylo vždy po 20) a při vyšším vytížení se SSD velmi rychle přehřeje.

Je velmi pravděpodobné, že je to pouze teplotou a ne chybou disku, ale našel jsem několik článku, které popisovali, že vysoké teploty výrazně snižují životnost SSD. Už i 30 stupňů je moc (a mně se to bez problému zahřeje i na 35)

SSD mám už více jak 3 roky a nerad bych vyměňoval vadný disk.

Prosím Vás o radu,

Děkuji

Ano, to vím, právě proto se ptám, protože teď má SSD nemálo vyšší teplotu, než měl předtím. (I při vyšším zatížení mě teplota nepřesáhla 30)

A myslel jsem pochopitelně venkovní teplotu (ne v místnosti)

Na druhou stranu, teplotu 10 stupňů bych v současnosti nemálo ocenil.

Asi jsem se špatně vyjádřil. Když byla zima (kalendářní) a přes noc bylo méně jak 10 stupňů, tak mělo SSD ráno max 18 stupňů.

Měřím to pomocí extérního softwaru. Vím, že je to pouze výpočet a žádné teplotní čidlo tam není, takže je tam určitá odchylka, ale rozhodně ne velká.

Ani bych neřekl. Uvedl jsem přece MIN 25, takže je i vyšší.

V létě je to pochopitelně normální, ale HW komponenty nemají běžně vysoké teploty i při minimální zátěži.

A vysoké teplota je neblahá pro jakýkoliv HW (od toho je snad chlazení), proto jsem se ptal, jestli je počítač bezpečné používat, abych tím neodrovnal SSD?

Chtěl jsem říct, proč by někdo dával k disku teplotní čidlo? Značně by se mu to prodražilo a zcela k ničemu. HDD se poškodí buď mechanickou závadou a nebo postupný odcházením sektorů. Životnost SSD se zase snižuje počtem přepisů.

Četl jsem, že zvýšená teplota může SSD životnost značně snížit (příspěvek nejníže), ale poruchu by samo o sobě způsobit nemělo. Jedině špatnou konstrukcí notebooku a ohřáním od blízké komponenty (například grafiky), ale to je problém výrobců notebooků a ne výrobců disků

V nedávné prezentaci o tomto hovořil třeba Alvin Cox ze Seagate, Podle zjištění této firmy, která SSD také vyrábí, je potřeba teplotu velmi hlídat. Každé zvýšení o pouhých 5 °C totiž zkracuje dobu uchování dat na polovinu. Pokud tedy při běžné teplotě kolem 25 °C udrží SSD data třeba dva roky, při více než 30 °C už jsme v řádu měsíců, méně než 1 roku. Důležitá je tato informace kupříkladu v souvislosti s přístroji, které mají SSD zabudované a hrozí u nich riziko, že při nezajištěném chlazení by se jejich šasi mohlo ohřát natolik, že to bude mít vliv i na SSD uvnitř - třeba různé Macbooky Air, tenké Ultrabooky apod.

Tohle je vícuc z jednoho článku (a není jediný), co mi k tomu, prosím Vás, řeknete?

PS. Je teda pravda, že výroba SSD disků značně pokročila (hlavně z hlediska počtu přepisů, což je v podstatě znak jejich životnosti), ale můj disk je starší, než článek z kterého je text výše (více jak 3 roky)

Pokud tedy při běžné teplotě kolem 25 °C udrží SSD data třeba dva roky...
Tohle je vícuc z jednoho článku

nesmysl. bez odkazu na originál jde jen o báchorky, a i tak si chce odmyslet reklamní blábol seagate.

proč sem dáváš odkaz na sw crystaldiskinfo, místo skutečného screenu svého disku, to mi plyšová hlava nebere.
některé ssd ani diodu pro měření teploty nemají, protože jejich zahřívání je nižší než u mechanických disků, naopak provozní teplota je vyšší.

jedna technická: systémový disk občas zálohuj do image. za pár let jestli zdechne ho vyhoď.

Myslím si pleteš životnost disku SSD v závislosti na teplotě /kdy Ti většina psala že 40, 60 je ok/ a zivotnotnost dat na SSD který když budeš rok skladovat někde kde je 40 stupňů aniž bys ho zapl může být ohrožena víc než když ho budeš stejne skladovat někde kde je 25.

Taky si myslím že ssd na Ntb neodejde spíš deska díky pájení bez olova. Jestli to považuješ za vhodné kup chladící podložku, zapinej Ntb ve sklepě kde je 15 nebo jen v zimě.