Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Podivné chování grafiky

Zdravím, včera večer mi při hraní elder scrolls online hra crashla. Vypadalo to tak, že na obrazovce byly šedé pruhy. Když jsem chtěl zminimalizovat, vypojil se monitor, ale po chvilce se všechno dalo do normálu, tak jsem zkusil hru zapnout znovu a stalo se to samé, hned po výběru postavy. Na druhý den při zapnutí pc jsem měl na obrazovce s logem windows dva tlusté červené pruhy, po chvilce začal pc docela nahlas vrčet, celkem vysokým tónem, a opět se vypojoval monitor. Netušil jsem co bych mohl udělat, tak jsem alespoň zkusil přepojit grafickou kartu, najednou se pc zapnul bez problému. Nevíte čím by mohlo takové chování gk být?

Procesor: i7 2600
Základní deska: Asus maximus IV gene-z
RAM: A-data 2x4gb 1333mhz
GK: Sapphire radeon 7950 3gb
Zdroj: corsair tx650

Řešení:

v první řadě bych zkusil očistit kontakty PCIe sběrnice a vyfoukat konektor PCIe na desce stlačeným vzduchem.
Další krok je kontrola teplot, točení fofrníků grafiky a teplotní klima uvnitř skříně. Je horko, tudíž je možné, že chlazení počítače není takové, jaké by mělo být a relativně žravá a horká grafika se peče ve vlastní šťávě. Výsledek pak bude to, že buď budeš muset vyčistit chladič grafiky, nebo přepastovat spoj GPU-chladič, případně vylepšit airflow ve skříni.

pokud ani to nepomůže, je dost možné, že grafika je už "upečená"

edit: videoRAM lze otestovat některou ze zde uvedených utilit: https://www.raymond.cc/blog/having-problems-with-video-card-stress-test-its-memory/

Jiný PC nemám, ale mám jinou grafickou kartu, GT 740. zatím vpohodě.. zapnout šel bez problému. Možná to bude tím. Na plošném spoji jsem našel několik nafouknutých, trochu popraskaných plíšků s nějakou divnou bílou/žlutou nečistotou, mně to připomíná oxidaci. Netuším jak se to mohlo stát, vnitřek bedny jsem čistil pravidelně a nijak moc zatěžován pc nebyl.

v první řadě bych zkusil očistit kontakty PCIe sběrnice a vyfoukat konektor PCIe na desce stlačeným vzduchem.
Další krok je kontrola teplot, točení fofrníků grafiky a teplotní klima uvnitř skříně. Je horko, tudíž je možné, že chlazení počítače není takové, jaké by mělo být a relativně žravá a horká grafika se peče ve vlastní šťávě. Výsledek pak bude to, že buď budeš muset vyčistit chladič grafiky, nebo přepastovat spoj GPU-chladič, případně vylepšit airflow ve skříni.

pokud ani to nepomůže, je dost možné, že grafika je už "upečená"

edit: videoRAM lze otestovat některou ze zde uvedených utilit: https://www.raymond.cc/blog/having-problems-with-video-card-stress-test-its-memory/