Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem nastaveni win10

ahoj vsem,

rad bych vas pozadal o prakticke tipy jak po instalaci nastavit win 10. nasel jsem clanky o nastaveni soukromi, bezpecnosti. jde mi o zachovani soukromi v co nejvetsi mire a rad bych vas pozadal o prakticke tipy, co mate odzkousene, co doporucujete a cemu se naopak vyvarovat. jsem zde z toho duvodu, ze clanky si casto protireci, prispevky v diskusich pod takovymi clanky je casto plna protikladu a je tezke si vybrat. zde na poradne mam prvotridni zkusenosti a proto zakladam novy, mozna opakovany prispevek, ale pro mne podstatny.

predem dekuji

Ak máš na mysli Telemetriu, Ceip. Appraiser, Bing, Cortana a spol. tichej komunikácie medzi servermi MS a tvojim OS pomocou šifrovaných 64kB Cookies, je to dosť zložitý proces eliminovania či už v Plnánovači úloh, stovkami riadkov v súbore Hosts a ako bonus ešte SW Firewall.

V podstate bežný človek nemá šancu, iba sa spokojí s nastaveniami tretích strán, ktoré však nestačia.

Ideálne je zabezpečiť si svoj browser.

Ako na to?:

Osobne mám pre Firefox od Mozilla doplnok ublock 1.16.14, tiež je nutný, ako bonus, doplnok pre FF https://addons.mozilla.org/sk/firefox/addon/ublock-origin/ , aby si mohol cpať, "subscribovať" čo net bezplatne poskytol týmito vlastnými filtrami: https://filterlists.com/

len bacha, aby si si o.i. nezablokoval prístup na svoje obľúbené porňáše a spol. stránok s darknetom v štvrtom leveli.

Najprv si zazipuj tento jeden súbor; storage.js:

Cesta:
C:\Users\(užívateľ)\AppData\Roaming\Mozilla\Firefox\Profiles\yxxxxx.default\browser-extension-data\uBlock0@raymondhill.net\storage.js

potom blbni s ublock, ako černá ruka, náprava zo zipky prepísaním súboru storage.js je otázkou pár sec., co by dup, jak by smet.

MS z ISO W10 tieto veci cestou Store počas inštalácie docela vkusne ošetril, ťahá aj generiká ak nenájde origoš.

Ideálne bude mať pripravené ovladače od výrobcu mašiny a po inštalácii ich nahradiť (dôležitý je čipset, aby ti sedel priamo od výrobcu, nie nejaké generikum z dielne MS)

https://support.lenovo.com/sk/sk/solutions/ht003029

Však skus najprv ISO W10, po inštalácii iba komparuješ ovladače z výrobcom Lenovo.

počas inštalácie sa pripoj priamo sieťovým káblom k modemu a PC.