Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak deklarovat, aby bylo prvni pismeno v odstavci velký ?

Nazdarek.

Píšu několik textovvých odstavců pro každý článek pro menší statickej WEB v HTML5 a CSS3 kde bych potřeboval v článku, aby odstavec textu začínal CAPITALIZE, aby jen první písmeno v odstavci bylo velké. Jak to mohu provést ?
Dekuji.

WEB má základní konstrukci jen z paragrafu a 3 div. Vše mám hotovo zarovnání, zobrazení pro mobil, tablet , jen ten text nedokážu přizpůsobit.

• Pro CCS, jestli myslis literarni iniciálku (index) : "first-of-type:first-letter" pro paragraf <p>, ktery je doufam v <article> jestli pises v HTML5
* Kdyz das jen first-letter (prvni pismeno v paragrafu), bude to pro kazdy radek <p>, coz nemusi byt moc estetické.

p:first-of-type:first-letter {
float:left;
font-size: 4em;
padding:0;
margin:-.2em 3px;
text-shadow:3px 3px 3px #C0C0C0;   /*Nebo Silver*/
line-height:1em
	}

* Takle to pouzivam kuprikladu u nekterych elektronickych knih ePUB (html nema uziti jen pro WEB stranky :-p), vypada to urcite lépe ;-).
• Coz ti da neco takového :

[83131-xoxepub-png]

• Kdybys pouzil jen first-letter (bez aplikace jen na prvni radek /::first-line), tak by ti to dalo nasledujici vzhled :
* Coz moc IMHO estetické neni.

[83132-xoxofirst-leter-png]

• Alternativa : by mohla byt, kazdé prvni pismeno v <p> obalit do "<span>"<span class="velké_pismeno">A</span>hoj jak se mas ? </p> a nasledovne deklarovat na strane ccs .velké_pismeno {font-size: 5em; , nebo font-size:150% .. etc}, jiz jsem se s touto metodou nekolikrat potkal (alespon v elektronickych knihach) ale neni to moc optimalni, da to vic prace a neni to vzdy moc prehledné pro ostatni vyvojare co po tobe ctou tvuj kod..
[83134-xoxospan-png]