Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Blue screen po výmene CPU

Dobrý deň,
rozhodol som sa vymeniť môj starý procesor za novší, aj keď o generácii FM2+ sa to povedať nedá. PC používam skôr na internet a sem tam na hry. Keďže sa mi nechcelo investovať veľa a tuším, že FM2kové procesory za chvíľu zmiznú kúpil som si jeden z tých najlepších. Pri výmene nastal hneď prvý problém, PC sa nechcel spustiť. Vyriešil som to... bolo treba len updatnuť BIOS... čiže staré CPU šlo naspäť dnu, updatol som BIOS a znova som dal nové CPU dnu. Keď sa PC spustil a všetko bolo ako má tak som si myslel, že ma už nič nemôže prekvapiť. No po takých 10 minútach použivania nabehol blue screen a mal som chuť... No proste viete... Neviete kde môže byť chyba ? Teplota CPU sa mi zdala ok 38-40 stupňov. Jediné čo ma napadá je zdroj... ale veď má 500W. Neviete mi poradiť čo všetko by som mohol vyskúšať? Ďakujem :-)

Zostava
Zakl.doska: MSI A78M-E45
CPU: Pred: AMD Athlon X4 740 Po: AMD Athlon II X4 880K
Grafická: SAPPHIRE Radeon RX 460 2GB
HDD: Seagate Barracuda 7200.12 500GB
Zdroj: Cooler Master Thermal Master 500W
Pamäte: 4xKingston 2gb

Rozpoznat ho může,měl jsem dřív na AM2+ prkno poslední nejvýkonnější CPU Athlon X640 ,na desku šel i novej Phenom byl chvilku i napsanej jako podporovanej nicméně někomu to jelo jinýmu zas ne tak ho z podpory stáhli nakonec...(ovšem o tom se vědělo že by mohl fungovat na tý MB kdo to chtěl testnout a i v podpoře byl chvilku)

Skúsil som si https://outervision.com/power-supply-calculator kde mi to odporúčilo 380W zdroj. Pri kúpe zdroja som si všimol aj pár negatívnych recenzií. Teraz som sa ich snažil nájsť znovu keďže zdroj bol kupovaný cca 5 rokov do zadu. A našiel som jednu veľmi zaujímavu...

"Tento zdroj má jen jednu 20A větev! To je pouze 12*20=240W! To stačí leda tak na levné kancelářské PC. Pokud to dáte do sestavy s průměrným CPU a průměrnou grafikou, může to shořet. Pokud ne, bude to šíleně hlučné, protože to pojede skoro na 100% a bude se to přehřívat."

Keďže som teraz upgradol CPU ktoré žere o veľa viac, možno aj kvôli tomu sa mi PC vypína. Tak asi ešte skúsim ten reset CMOS, ale podľa mňa keď mi to doska spustí a ide to len chvíľku, tak to práve ten zdroj nemusí zvládať. Asi ho skúsim vymeniť. A keď to nezafunguje tak 50eur som vyhodil len tak... 3-[

Nemusí to nutné být hardwarem. Asi jediná šance jak to zjistit je zkusit znovu nainstalovat Windows (ideálně na jiný disk). Před tím pustit test paměti memtest86 aspoň na hodinu. Pokud memtest86 zamrzne je zbytečné zkoušet instalovat win.

Nekompatibilní CPU by jel v desce blbě (vulgo pomaleji), ale jel by furt. Zdroj sis jistě půjčil od kámoše a testnul. Napadá mě deska, konkrétně přehřívající se chipset. Zkus odstranit bočnici z bedny a prkno ofukovat třeba stolním větrákem - pokud problém ustane, máš jasno.

Skúsil som si požičať výkonnejší zdroj a zase po asi 15 minútach používania som dostal bluescreen. Po resete znova. Zdroj je už výkonnejší a v pohode musí zvládnuť môj HW. Teraz sa mi podarilo odfotiť blue screen. Čo je sranda je to že po resete som dostal ďalší ale iný ten sa mi už nepodarilo odfotiť ale po resete tam ostal záznam tak ho tu pridám. Myslíte, že sa to dá vyriešiť? Pomaly začínam byť zmierený s tým, že ten procesor nie je kompatibilný... a že to je asi ten pravý problém...:-(
[IMG_20180905_132255.jpg]
[IMG_20180905_134921.jpg]
[IMG_20180905_134933.jpg]