Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Asus 32bitový a 3GB RAM, můžu to tak nechat?

Umřel mi WinXP počítač a nový Win10 neumí starý periferie...
Tak jsem si koupil za pár set starý notebook Asus, který měl původně 512MB RAM, já ho koupil s 1GB RAM, že ji později rozšířím. Protože byl línej a hlavně kvůli skenování. Pak jsem za 50kč koupil 4x1GB paměti, ale každý pes jiná ves, jiní výrobci, taktování a tak. A do toho se mi moc nechtělo, testovat, co bude s čím chodit.
A potom jsem koupil jiný nb Acer s vadnou grafikou a neznámou pamětí, z které se vyklubaly 2+1GB RAM za 80kč.

Použil jsem 2+1GB RAM a notebok při bootu píše 2GB, Windows7 píše 3GB, a test paměti ve W7 píše vše OK.

Prosím o:

1) radu, čím otestovat paměti
2) názor, jestli ponechat 3GB RAM nebo testovat ostatní 1+1GB jak se spolu snesou
3) názor, jestli by nebyl WXP rychlejší než stávající W7

Děkuji

Notebook ASUS A6Va-Q:

1 - ako bolo spomenuté, memtest, nabootovat s niecim co ho obsahuje (skoro vsetko). Aj ked teda neviem naco to testovat, ked to funguje.
2 - 3GB je viac ako 2GB
3 - s WinXP by som uz neexperimentoval, ak to nema byt nejaka retro herna masina

Ak Win pise 3GB cakal by som, ze BIOS nebude pisat 2GB. Nepozeras sa na ten POST nejak blbo?

memtest jsem nabootoval z nějakého live linuxu, právě testuje do 2GB
3GB je víc, ale stroj se původně prodával s 512MB, nevím, jestli všechna tehdejší dvojjádra (nebo desky) dokázala 3GB
WinXP je tedy vyřešeno, zůstane Win7, stroj bude hlavně skenovat a tisknout

"Ak Win pise 3GB cakal by som, ze BIOS nebude pisat 2GB." já asi taky tak, ale naposledy jsem skládal PC před příchodem Win98 a spoustu věcí zapomněl, další šly mimo mne...

V BIOSu zatvrzele 2GB, memtest taky
Ve Win7 3GB, v live linuxu nevím, kam hodit oko (Slax nebo Knoppix, možná i Mandriva)

Našel jsem si upgrade BIOSu.
Dá se upgradovat buď z BIOSu, ovšem tam vyžaduje nahrát soubor pouze z FDD mechaniky A, kterou noťas nikdy neměl :-)
nebo ze systému WinXP nebo W2000Server, které nemá.

budu si s tím hrát zase příště, za reakce děkuji