Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vydieracsky mail

Nestretol sa niekto s niecim takymto:

From: Tp [mailto:Aaron121Smith@yahoo.jp]
Sent: Thursday, September 06, 2018 3:18 PM
To: *****
Subject: Your password is *****

I do know **** one of your passphrase. Lets get right to purpose. You don't know me and you are most likely wondering why you're getting this mail? Not one person has paid me to check you.

In fact, I setup a software on the 18+ videos (sex sites) website and guess what, you visited this web site to experience fun (you know what I mean). While you were viewing video clips, your browser started working as a Remote Desktop with a key logger which provided me accessibility to your screen and also webcam. Immediately after that, my software collected every one of your contacts from your Messenger, FB, and e-mailaccount. After that I made a double-screen video. 1st part shows the video you were watching (you have a nice taste lmao), and next part displays the view of your cam, & its you.

You got only 2 possibilities. We are going to explore each of these options in details:

First choice is to skip this e mail. As a consequence, I am going to send your video recording to each of your your contacts and thus just consider about the disgrace that you receive. Not to mention in case you are in a relationship, just how it would affect?

2nd alternative will be to compensate me $1000. Lets refer to it as a donation. In this scenario, I most certainly will immediately discard your video recording. You could keep going on daily life like this never happened and you surely will never hear back again from me.

You'll make the payment by Bitcoin (if you don't know this, search "how to buy bitcoin" in Google).

BTC Address to send to: 1Q81eFfwbVB17Z6JSkaZXhtgjBTiCdss5o
[CASE sensitive copy and paste it]

Should you are making plans for going to the police, anyway, this e-mail can not be traced back to me. I have taken care of my moves. I am just not attempting to charge you a whole lot, I wish to be paid for.

You have one day in order to make the payment. I've a special pixel within this mail, and at this moment I know that you have read this mail. If I do not receive the BitCoins, I will send your video recording to all of your contacts including close relatives, coworkers, etc. Having said that, if I receive the payment, I will erase the video immediately. If you really want proof, reply with Yeah & I will send out your video to your 5 contacts. This is a non:negotiable offer and so do not waste my personal time & yours by responding to this mail.

S tymto sa na mna dnes obratila zakaznicka, blbe je, ze heslo ktore vydierac uvadza je naozaj jej heslo do OS, mailu aj Samby v praci. Dnes budem skumat na dialku co ma v pc, ale cele mi je to zahadne kusok ako sa mohol dostat k heslu a zaujimalo by ma, ci ma naozaj nejake videa fotky z kamery z nb.
Zmena predmetu, pôvodne: Vydieracsky mail (fleg)

loading...

Také mi prišlo, zda sa, že to stále praktikuju...
Čo si o tom myslite? Je to vobec možné realizovat? A ti ľudia aj naozaj platia?
Ahoj,

Naposledy jste navštívili Ƿorno stránky s dospívajícími,
stáhli jste a nainstalovali software, který jsem vytvořil.

Můj program zapnul fotoaparát a zaznamenal proces
vaší ʍasturbace.

Můj software také popadl všechny vaše e-mailové seznamy
kontaktů a seznam vašich přátel na Facebooku.

Mám - .mp4 - s vámi ʍasturbuje
na teenageři, stejně jako soubor se všemi kontakty na
mém počítači.

Jste velmi zvrhlí!

Pokud chcete, abych odstranil oba soubory
a uchoval tajemství, musíte mi poslat platbu Bitcoinem.
Dávám vám 72 hodin na platbu.

Pokud nevíte, jak s Bitcoinem platit, navštivte
Google a hledejte.

Přeneste 50.000 CZK (0.421923 BTC) na tuto
adresu Bitcoin co nejdříve:

3ApZDyjUNeMVcHQ5BuBGpoMaPd7RMBayxn
(kopírování a vkládání)

1 BTC = 118.000 CZK právě teď, takže odešlete přesně 0.421923 BTC
na výše uvedenou adresu.

Nesnaž se mě podvádět!
Jakmile otevřete tento e-mail, budu vědět, že jste jej otevřeli.
Sleduji všechny akce ve vašem zařízení.

Tato adresa Bitcoinu je propojena pouze s vámi,
takže budu vědět, kdy odešlete správnou částku.
Když zaplatíte v plné výši, odstraním oba
soubory a deaktivuji program.

Pokud platbu neposíláte, pošlu vaše ʍasturbační
vίdeo všem vašim přátelům a spolupracovníkům
z vašich kontaktních seznamů, které jsem napadl.

Zde jsou opět platební údaje:

Odeslat 50.000 CZK (0.421923 BTC)
k této adrese Bitcoin:

***********************************************
3ApZDyjUNeMVcHQ5BuBGpoMaPd7RMBayxn

(kopírování a vkládání)
***********************************************

Můžete navštívit policii, ale nikdo vám nemůže pomoci.
Vím, co dělám.
Nežiji ve vaší zemi a vím, jak zůstat anonymní.

Nesnažte se mě oklamat - okamžitě to budu
vědět - můj špionážní software nahrává všechny navštívené
webové stránky a všechny klávesy, které stisknete.
Pokud ano - pošlu tento ošklivý záznam všem,
koho znáte, včetně vaší rodiny.

Nepodváděj mě! Nezapomeňte na hanbu a pokud
tuto zprávu ignorujete, váš život bude zničen.

Čekám na vaši platbu Bitcoinem.
Zbývá vám 72 hodin.

Anonymní Hacker

Tak cáluj, nežgrgli. Aj druhí sľušní, poctiví, pracovití, inteľigentní občania si radi omastia vrecká.

Osobne sa divím, že "vzdelenému" národu dali americkí kapitaľisti do papŕč digitálne technológie s prístupom na verejnú sieť netu v prípade využitia neskonalých možností ochrany súkromných dát alebo sledovanie paketov in/out samotným koncovým užívateľom.

Kto trochu, ale len trochu chce s jeho nedokončeným vzdelaním absolvovaným na ZDŠ, sa nad predmetnými vydieračskými mailami iba pousmeje v prípade, ak by ich v plnej kráse obdržal.

Marginálne:
Že mne sa takáto vec v živote nestala, ani nestane, hoc mám roky-rokúce založených 15 mailových schránok na free serveroch (dva účty sú z toho na *.cz) a dve adresy mám na platených.

Podotýkam, že nefandím žiadnemu AV od výrobcov tretích špicľov z radov SW.

Defender (a spol. bloatware) v prípade OS W10 x64 Enterprise, mám cestou nLite z inštalačky ISO W10 tiež zo systému absolútne vykopaný.

Dá sa povedať, žiadna ochrana môjho systému, žiadna telemetria, ceip, appraiser.

Iba predradený HW Firewall zn.: ZyWall od Zyxell USG60W v interaktívnom režime.

Pre Firefox od Mozilla mám manuálne nastavený doplnok uBlock (čo je síce makačka, vyladiť ho, vychytať muchy cestou Superantispyware, napríklad v blokácii v rámci neškodných cookies a spol.).