Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Otázka procesoru(nový notebook)

Něco o procesorech níže. Do jaké značky NB jsou vloženy bude mnoho diskusí. Každý bude hájit tu "svou" značku. Vybírej podle procesoru,jak máš v zadání.

Intel

Většina čipů Intelu (cca 80 % nabídky na CZC) je rozdělena mezi Core i3, i5 a i7. Dá rozum, že Core i7 bude výkonnější než Core i3, neplatí to ale vždy. Důvodů je více, ale v zásadě jde o různé třídy a různé generace procesorů. První číslice čtyřmístného značení čipu určuje generaci – například Haswell je 4. generace Core, Broadwell je 5. generace Core a starší Ivy Bridge je 3. generace Core. Pokud máte stejné dva procesory, které se liší pouze onou první číslicí, platí zpravidla, že novější CPU bude o pár jednotek procent rychlejší a úspornější.

Ještě důležitějším faktorem je třída procesoru:
•U v názvu, např. Core i5-4200U, značí nízkonapěťové procesory se sníženým výkonem a spotřebou. Poslední roky jde o nejosazovanější procesory nejen v ultraboocích, odkud pochází.
•M v názvu, např. Core i5-4200M, značí standardní čipy s plnou spotřebou a výkonem. Výdrž na baterku nemusí být tak skvostná, ale výkon bude třeba o 20–30 % vyšší. Dříve šlo o klasické mobilní procesory, dnes je vídáte spíše méně.
•Q v názvu, např. Core i7-4700MQ, značí čtyřjádrové procesory. Jsou to výhradně Core i7 s ještě vyšší spotřebou než třída M. Všechny procesory bez Q v názvu jsou dvoujádra (virtuální čtyřjádra), Q-čkové modely jsou fyzická čtyřjádra (virtuální osmijádra). Hrubý teoretický výkon je přibližně dvojnásobný, ačkoli výkon v běžných aplikacích může být podobný.
•Y v názvu, např. Core i5-4200Y, značí ultra-nízkonapěťové procesory se spotřebou sraženou na minimum. Výkon je ještě pár desítek procent pod U-čky, ale ypsilonkové modely můžete potkat i ve větších tabletech. V aktuální generaci byla řada Y zrušena a nahradila ji Core M.

Reakce na odpověď

1 Zadajte svou přezdívku:
2 Napište svou odpověď:
3 Pokud chcete dostat ban, zadejte libovolný text:

Zpět do poradny