Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Pokazené piny na MB

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na otázku ohledem mé matičné desky. Mám MSI Z97 PC Mate s PCI Express 3.0 x16 na grafiku a nejak před měsícem mi začal vypadávat obraz(slyšel sem písničky i hry když vypadl, takže mi nemohl zamrznout PC), tak jsem si říkal, že to je asi mou grafickou kartou, vždyť už si toho beztak prožila dost. Ale všiml sem si, že na pinech na grafice se udělali černé šmuhy, jakoby se nedotýkali se zběrnicí ale jen mezi nimi skákali jiskry. Přehodil sem grafiku na PCIe 2.0 co tam mám taky a už to jde v pohode. Proto se chci zeptat: Jak se mohli piny ve zběrnici pohnout? A je to vůbec tím?

Co to je za grafiku/ma pridavne napajeni? Ocekaval bych ze ne, a byl spatny kontakt na napajecich pinech - nejspis vada daneho PCIe konektoru. Pokud nema pridavne napajeni tak to bude stejne neco mene vykonne a nevadi ze je v 2.0, ty postizene kontaky by chtelo ale ocistit (normalne treba tvrdou gumou)

Piny se muzou pohnout i dlouhodobym namahanim, zejmena pak chvenim a otresy, i kdyz obcas staci vytrvaly tlak.
(Ono otresy nemusi byt jen, ze s tim nekdo hlaje volejbal, obcas nam rinci talizre, kdyz kolem projede nakladak, nebo spusti sbijecka, ale zazil jsem i pocitac, ktery plechove drncel, kdyz se na stejnem stole psalo na klavesnici - kousek gumy to odstranil, ale i takove otresy vznikat muzou, zvlast v zapalu hry.

Takze caste rozebirani a skladani neni vetsinou ku prospechu (ono u nejakych -podobnych- konektoru jsem v dataseetu nasel zivotnost (jako zarucenou) v radu nizkych desitek zastrceni - ne ze by to nemohlo -treba- vydrzet i mnohem vic, ale to uz nikdo nezaruci.)

Taky karty jsou docela zrave, pri tom nizkem napeti tam pak obcas tecou docela znacne proudy.

Nejake konektory jsem zachranil opatrnym ocistenim pinu a naslednym napruzenim (takze se zvetsil pritlak) - samozrejme to chce ocistit i protikontakty. A to napruzovani fakt opatrne, at to nezmrsis jeste vic, nez to je.