Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Základní deska/Crashe

///Předem se omlouvám za nespisovnost a trochu "zmateně" popsaný problém.

Zdravím,
Potřebuji sehnat novou základní desku. Novou a lepší (pro jistotu). Protože tahle stará je pravděpodobně rozbitá, ale vůbec nevím, jakou desku mám koupit, aby to bylo kompatibilní atp, páč tenhle počítač je takovej "menší" než ty ostatní.
Nebo koupit rovnou nový počítač, když tomu nerozumím?

Lenovo; x64-based PC
Win 10 Home
CPU: AMD A10-7800 Radeon R7, 12 Compute Cores 4C + 8G, 3.50 GHz, 2 jádra (to píše systém, ale měly by tam být 4)
RAM paměť: 8 GB (Použitelné 6,95 GB)
Na zjištění aktuální základovky jsem použila program Everest, ale tvrdí, že ta deska je "neznámá," takže asi o problém víc.

Celá story
Prostě si tak pařim hru a najednou rapidní crash, jako když někdo vytrhne kompa ze zásuvky. Tak nad tim mávnu rukou a chci ten komp zapnout ALE nejde. To tlačítko "zapnout/vypnout" totiž pořád svítí, i když komp nejede a ať jej mačkám sebevíc, nechce to nic udělat. A svítí taky myš i klávesnice, což je dost divný.
Tak to teda vytrhnu ze zásuvky, vrátim zpátky, zkusim zmáčknout a už to jede. Ok, dobře. Zase zapnu hru a po pár minutách další crash. A další. Aaa další. A zase další. Vždycky to chcípne dřív a dřív.
Tak zapnu antivirus a nechám to oskenovat - sotva se dokončí půlka a crash.
Tak zase vytrhnu/zapojim zásuvku, nastartuju net, že jako zkusim projet nějaký diskuze na podobný problémy a taky crash.
Po dalším zapnutí to crashlo tak brzo, že se ani nestihla načíst přihlašovací obrazovka.
Říkám si; "Hmm, tak to bude něco se zdrojem."
Den na to beru komp k opraváři #1, ten si to tam pár dní nechal a pak zavolal, ať si pro to přijedem, že nic nezjistil, ale že zkusil vyčistit ten vnitřek, že to bylo dost zaprášený.
Fajn, doma zapojim, chvíli hraju, hra šla plynulejc, to jo, ale crash stejně přišel.
Druhej den beru komp k opravářovi #2 a ten mi pak řekl, že zdroj je v pořádku, že pravděpodobně bude problém s tou základní deskou, ale že to je Lenovo a tim pádem se to prej špatně shání, nebo něco v tom smyslu a že nám už víc neporadí.
No... problém je, že nikdo u nás se v tomhle nevyzná a nikdo nemá páru, jakou desku, jakej typ koupit. Tak proto jsem tady.

- Komp máme zhruba druhý, třetí rok, záruční papír je někde ztracenej, takže vyměnit nepřipadá v úvahu.

Budu moc vděčná za každej komentář, radu, typ, nápad... děkuji.
- Pokud potřebujete vědět něco určitého, ptejte se.

Čistě teoreticky. Viníka jako základní desku bych označil jako posledního. Vypadá to,že vaše chování k PC je velmi neohleduplné. Co může být největším problémem je stav OS a potom také stav HDD. V podstatě do ZD jsou jen "nastrkány" komponenty co rozhodují o chodu PC, deska samotná až tak ne. Být ona vadná,tak PC prostě nepojede vůbec.

Neohleduplné? Pokud máte na mysli to vytahování ze zásuvky, tak podotýkám, že by se tomu ani vyhnout nešlo, když jsme to brali k opraváři. Vypnout skrz tlačítko nešel, ani když jsem to držela patnáct sekund v kuse.